У Норвегії вибухнув перший побудований в Європі космічний корабель: деталі аварії орбітального судна

Як інформує пресслужба німецького космічного стартапу Isar Aerospace, тестовий запуск корабля пройшов невдало. Spectrum впав на землю й вибухнула менш ніж за хвилину після зльоту.
Footage of the Isar Aerospace Spectrum rocket narrowly missing the pad on its way down. Credit: Isar Aerospace / NSF pic.twitter.com/TYRPMLHYGi
— Andrew Parsonson (@AndrewParsonson) March 30, 2025
Незадовго до інциденту, в Isar Aerospace попереджали, що перший запуск може завершитися передчасно. Та попри невдачу пресслужба заявила, що отримала цінні дані для подальших розробок.
With this test flight, we were able to successfully gather valuable data and experience for future missions. Thanks to strict safety procedures from both Isar Aerospace and Andøya Spaceport, all personnel remained safe at all times. pic.twitter.com/pK1Mxuhuzm
— Isar Aerospace (@isaraerospace) March 30, 2025
Зауважимо, що головне завдання Spectrum - виводити на орбіту малі та середні супутники масою до тонни. Опубліковані відео свідчать, що під час запуску корисного навантаження не було. Isar Aerospace вже уклала контракт із Норвезьким космічним агентством для запуску двох супутників морського спостереження до 2028 року. До цього гендиректор Європейського космічного агентства Йозеф Ашбахер назвав це історичним моментом.
«Spectrum стане першим комерційним орбітальним запуском з материкової Європи. Інвестиції Європейського космічного агентства в приватні космічні компанії дають результати й підвищують автономність Європи», — казав він.
Раніше ЄС використував російські космодроми для запуску своїх місій, проте після повномасштабного вторгнення Росії в Україну співпрацю припинили. Водночас світові космічні гіганти, такі як SpaceX, Lockheed Martin та Boeing, активно розвивають ринок комерційних запусків, куди також хоче увійти й Китай.
На думку аналітиків, до 2040 року світова космічна індустрія може перевищити 1 трлн дол.
- Нагадаємо, раніше американський орбітальний телескоп «Джеймс Вебб» вперше показав яскраві знімки полярного сяйва на Нептуні. До цього науковці підозрювали, що там відбуваються такі явища, але досі не отримували жодних підтверджень.
- Водночас Київстар отримав дозвіл на використання нового коду мережі 707, що відкриває шлях до впровадження супутникового зв’язку в Україні, що дозволить українцям залишатися на зв’язку навіть у віддалених місцях.