На Нептуні помітили полярне сяйво: NASA показало захопливі знімки з телескопа «Джеймс Вебб»

Аватар Ілля Рябінін Ілля Рябінін
19
0 голосів
На Нептуні помітили полярне сяйво: NASA показало захопливі знімки з телескопа «Джеймс Вебб»
Планета Нептун в об'єктиві зонда «Вояджер 2». Фото: агенція Reuters
Американський орбітальний телескоп «Джеймс Вебб» вперше показав яскраві знімки полярного сяйва на Нептуні. До цього науковці підозрювали, що там відбуваються такі явища, але досі не отримували жодних підтверджень.

Як в NASA інформують, таке явища виникають, коли сонячні частинки, потрапляють у магнітне поле Нептуна та вражають верхні шари атмосфери. Енергія, яка виділяється в момент таких зіткнень, створює впізнаване різнокольорове сяйво.

Востаннє астрономи бачили натяки на полярне сяйво на Нептуні ще у 1989 році, коли повз нього пролітав зонд «Вояджер 2». Проте підтвердити таке явище було складно, попри успішні спостереження відразу на Юпітері, Сатурні та Урані.

Проте зафіксувати таке явище зумів «Джеймс Вебб». Перші дані було отримано два роки тому, де NASA побачили на зображеннях триводневий катіон, який слугує причиною такого явища. Отримані знімки полярного сяйва на Нептуні показують, що виглядає воно як бірюзові плями.

Порівняння знімків явища з телескопів «Габбл» та «Джеймс Вебб». Колаж: NASA

Нові знімки космічного явища також пояснюють, чому полярні сяйва на Нептуні довго були невидимі. на думку NASA замість полюсів воно проявляється в середніх широтах, оскільки магнітне поле Нептуну нахилене на 47 градусів до осі обертання, внаслідок чого сонячний вітер по-іншому взаємодіє з атмосферою.

Зокрема, науковці також змогли виміряти температуру верхніх шарів атмосфери Нептуну, вперше з моменту прольоту «Вояджер 2». Вона виявилась набагато нижчою. Це означає, що випромінювання полярних сяйв стає значно тьмянішим, внаслідок чого вони могли залишатися непоміченими протягом десятиліть.