Рожевий Місяць зійде над Україною: чому він буде найменшим у 2025 році

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
6269
3
2 голоси
Рожевий Місяць зійде над Україною: чому він буде найменшим у 2025 році
Рожевий Місяць. Фото: Space
У ніч проти 13 квітня українці зможуть побачити Рожевий Місяць – повню, яка припадає на квітень. Цього року вона буде незвичайною, адже супутник Землі перебуватиме в апогеї та виглядатиме меншим і менш яскравим, ніж зазвичай.

У ніч із суботи на неділю, 13 квітня, на небі з’явиться Рожевий Місяць – повня, яка традиційно спостерігається у квітні. Найяскравішою вона буде о 03:22 за київським часом. Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на Livescience.

Цього року Місяць перебуватиме в апогеї – найвіддаленішій точці своєї орбіти від Землі. Через це він виглядатиме меншим, ніж зазвичай. Астрономи називають таку повню мікромісяцем.

Це буде найменший повний Місяць 2025 року. І хоча для неозброєного ока він виглядатиме майже звично, справжні поціновувачі астрономії зможуть помітити відмінність у розмірі та яскравості.

Повня припаде на момент, коли супутник перебуватиме в сузір’ї Діви – поруч із яскравою зіркою Спікою. Це зробить нічне небо ще більш видовищним.

Попри назву, колір Місяця не буде рожевим. Назва походить від американського весняного квітника – флоксу, який розквітає саме у квітні. Термін був поширений серед корінних народів Америки та закріпився завдяки «Старому фермерському альманаху».

«Іноді Місяць може мати золотистий або навіть помаранчевий відтінок, але це залежить виключно від атмосферних умов», – пояснюють астрономи.

У багатьох культурах квітневу повню також називали Яєчним або Рибним Місяцем – відповідно до сезонних змін у природі.

Квітнева повня має і релігійне значення – саме вона визначає дату святкування Великодня. За церковними правилами, Великдень святкують у першу неділю після повні, яка йде за весняним рівноденням. У 2025 році це буде 20 квітня.

  • Для охочих зафіксувати повню на фото є кілька порад. Найкраще знімати Місяць під час сходу – коли він низько над горизонтом. Рекомендовано використовувати штатив, телеоб’єктив від 200 мм, ISO 100–400, діафрагму f/8–f/11 та витримку 1/125–1/250 сек.
  • Наступну повню – так званий «Квітковий Місяць» – можна буде побачити вже 12 травня. Але цьогорічний Рожевий Місяць заслуговує на особливу увагу – він є рідкісним і атмосферним явищем, яке варто побачити на власні очі.

Читайте також: Вербна неділя у 2025: коли святкуватимуть українці і що важливо знати про традиції