Синдром Аспергера — не тільки в Безуглої: що це за хвороба та які знаменитості від неї страждали

Синдром Аспергера, на який страждає скандальна депутатка Мар'яна Безугла, судячи з її слів, ставить під загрозу всю її політичну кар'єру, оскільки парламентарку навіть досвідчені лікарі звинуватили у брехні. BLIK.ua дізнався, що ховає в собі невиліковна аутична хвороба Безуглої, і як з нею можна боротися.
Що відомо про синдром Аспергера
Як розповідають лікарі-неврологи, синдром Аспергера — один з видів нейророзвивального аутичного розладу. На нього часто страждають люди з труднощами у соціальній комунікації та взаємодії.
У хвороби дійсно є аутичний спектр, але прояв він має інакший. Зазвичай його демонструють люди з нав'язливою поведінкою та установками, які зазвичай мають нормальний або підвищений інтелект.
Симптоми синдрому Аспергера:
- Складнощі у встановленні та підтримці дружніх відносин;
- Невміння співпереживати та розуміти різні думки;
- Зацикленість на певних предметах;
- Неорганізованість мовлення та її спрямованість на власні інтереси;
- Нездатність приділяти увагу та концентруватися на темі співрозмовника;
- Деякі види поведінки, що повторюється;
- Складнощі з встановленням зорового контакту або надто ретельна підтримка зорового контакту;
- Нездатність розпізнати сарказм чи іронію у мові інших людей;
- Нездатність дотримуватися і дотримуватися нормальних кордонів для окремих людей;
- Низьке сприйняття приватності;
- Гіперзалежність від рутини;
- Незграбні ситуації;
- Проблеми з регулюванням гучності;
- Чутливість до певних звукових, візуальних, нюхових і смакових подразників;
- Небажання спілкуватися;
- Складнощі з мовою тіла та нездатність використовувати міміку при спілкуванні.
Як діагностувати у дорослого синдром Аспергера
Як кажуть спеціалісти Стамбульського центру нейрохірургії та нейропсихіатрії Brain Hospital, зазвичай у хворих на синдром Аспергера дорослих високий словниковий запас в областях, які їх цікавлять.
Це люди, у яких навички міміки та її розуміння нижчі, ніж у середньостатистичного населення, вони мають труднощі у невербальному спілкуванні. Крім того, у них наявні проблеми з жестами рук та мовою тіла, а також їм важко встановити зоровий контакт зі співрозмовником.
Які знаменитості страждають від синдрому Аспергера
Далеко не тільки Мар'яна Безугла хвора на таку хворобу. Підтверджено, що цим синдромом страждає англійський актор Ентоні Гопкінс. Легендарний «Ганнібал Лектер» зазнає труднощів із встановленням нових відносин, погано сприймає зміни та навпаки — одержимо захоплюється різними сферами.
Так само хвороба проявляється й в іншого кіноактора, Деніеля Ейкройда. Рей з «Мисливців на привидів» у своєму реальному житті обожнював до одержимості теми про привидів та читав багато детективів, що врешті-решт принесло йому світову популярність.
Не кажучи вже про інших відомих носіїв розладу: Стенлі Кубрика, Альберта Ейнштейна, Вольфганга Амадея Моцарта та навіть експрезидента США Томаса Джефферсона.
Кейс Мар'яни Безуглої з боку медиків
Мар'яна Безугла під час навчання у київському університеті імені Богомольця. Джерело: Facebook Мар'яни Безуглої
Розлад Безуглої прокоментували й українські спеціалісти. Синдром Аспергера належить до категорії F84 за Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду.
Як заявив лікар-психіатр Євген Скрипник в коментарі РБК-Україна, якщо нардепка дійсно страждає на РАС, то згідно з наказом МОЗ та СБУ №174/136 від 13.05.2002 р., Безуглій допуск до державної таємниці не мали надавати.
«Можливо, це черговий хайп з її боку, але вона не врахувала нюанс щодо допуску до державної таємниці. Все-таки вона — народний депутат, тож повинна думати, перш ніж озвучувати такі діагнози, зокрема, думати й про наслідки», — зауважив Скрипник.
Проте в Мін'юсті зареєстровано новий Наказ МОЗ та СБУ №987/235 від 20.06.2025 р., згідно з яким з Переліку психічних захворювань, які можуть завдати шкоди охороні державної таємниці, буде вилучено категорію F8***, зокрема і F84.
Медик наголосив, що якщо саме цей діагноз у Безуглої справді є, то «працювати на посаді заступниці голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки вона не мала права, тобто це було порушення». І додав, що нардепка-провокаторка повинна стояти на медичному обліку.
Чи лікується синдром Аспергера
На жаль, синдром Аспергера невиліковний, але його можна притупити. В цьому плані невропатологи радять деякі методи терапії, логопедичні та мовні заняття, навчання соціальних навичок, просвітництво батьків та лікування певними препаратами.
Водночас медикаментозна терапія допомагає полегшити деякі симптоми, такі як депресія, нав'язливі думки та тривога.
Читайте далі: «Нігтя не варта»: Безуглу рознесли колеги по Верховній Раді через допис про смерть нардепа Рущишина