Гени, а не гормони: вчені розкрили несподівану причину, чому чоловіки вищі за жінок

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
213
1 голос
Гени, а не гормони: вчені розкрили несподівану причину, чому чоловіки вищі за жінок
Жінка та чоловік. Ілюстративне фото: Novinky
Нове дослідження з США та Великої Британії доводить – відповідь на вікове питання «чому чоловіки вищі?» частково криється у гені SHOX. Він працює активніше на Y-хромосомі, даруючи чоловікам у середньому додаткові 3 см зросту.

У більшості країн світу чоловіки в середньому вищі за жінок. Тепер американські науковці з Пенсільванії разом із колегами з Великої Британії знайшли одну з причин цієї різниці – генетичну, а не лише гормональну.

Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на журнал ScienceAlert.

Вивчивши понад 1200 людей із нетиповими хромосомними наборами, дослідники виявили цікавий факт. Ген SHOX – скорочення від «short-stature homeobox» (низькорослий гомеобокс) – активніший у чоловіків завдяки Y-хромосомі, яка дає потужніший ефект, ніж так званий «неактивний» Х у жінок.

Цей ген, що впливає на ріст кісток, працює з меншою потужністю на одній із жіночих хромосом – X. Саме ця знижена активність і спричиняє зменшений ріст у середньому.

За словами вчених, ця різниця у роботі гена SHOX пояснює приблизно 22,6% середньої різниці у зрості між чоловіками та жінками. А це – приблизно 3,1 см на користь чоловіків.

«Зменшена експресія SHOX у жінок, ймовірно, є ключовим чинником у статевому диморфізмі за зростом», – йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі PNAS.

Середній розрив між статями за зростом, згідно з даними трьох баз (з США та Великої Британії), становив від 12,85 до 13,72 см. SHOX – лише один із чинників, але тепер доведено, що вагомий.

  • Хоча гормони – зокрема тестостерон – теж впливають на ріст, генетика відіграє куди більшу роль, ніж вважалося раніше. Особливо це може бути важливим у дослідженнях хвороб, які частіше вражають одну зі статей – від Альцгеймера до аутоімунних розладів.
  • Тож відповідь на давнє питання «чому він вищий за неї» частково вже в кишені вчених – і справа не лише у спадковості чи харчуванні.

Читайте також: Розгадка старіння близько: науковці виявили, як проста добавка може продовжити молодість