Про імплантанти можна буде забути: вчені навчилися вирощувати нові зуби – у науковому прориві допомогли свині

Аватар Ілля Рябінін Ілля Рябінін
453
2 голоси
Про імплантанти можна буде забути: вчені навчилися вирощувати нові зуби – у науковому прориві допомогли свині
Свиня. Ілюстративне фото: freepik
Американським дослідникам вдалося виростити зуби людського типу в пащах карликових свиней. Там вважають, що досягнення допоможе в розробці біозамінників зубів, які можна буде використовувати замість імплантів.

Як пише науковий журнал Popular Science, науковці з американського Університету імені Чарльза Тафтса взяли клітини з м'якої частини тканини зуба людини під емаллю – пульпи, та змішали їх з клітинами емалі зуба свині, висадивши їх на «каркас».

Протягом тижня ця конструкція перебувала в біореакторі, де умови сприяли розмноженню клітин. Людський та свинячий зубний зачаток пізніше імплантували в нижню щелепу кількох піддослідних карликових свиней.

Згодом, як повідомляється, у тварин виявили «утворення зубоподібної тканини». Поруч зі звичайними гострими іклами були трохи менші зуби, схожі на людські.

Через два та чотири місяці науковці знову перевірити тварин та зафіксували докази успішного росту зубів у приблизно 50% піддослідних свиней.

Попри відносний успіх експериментального підходу, такі зубні конструкції, ймовірно, не зможуть використовувати люди, зазначають біологи. Зуби, які виросли у свиней, не досягли повного людського розміру, тому, мабуть, не витримали б регулярного використання.

Там підкреслили, що жування за допомогою неправильно встановлених синтетичних зубів призведе до пошкодження щелепної кістки. Також бактерії на імпланті здатні провокувати потенційно небезпечні інфекції.

Водночас природні зуби не потрібно угвинчувати, адже вони приєднуються до щелепи завдяки зв'язкам. Теоретично цей метод зменшить ризики пошкодження щелепи.