10 напоїв, які руйнують ваше здоров'я — солодка газировка, кава та навіть чай. Чим їх замінити, щоб було смачно

Аватар Андрій Шевченко Андрій Шевченко
5577
1
4 голоси
10 напоїв, які руйнують ваше здоров'я — солодка газировка, кава та навіть чай. Чим їх замінити, щоб було смачно
Газовані напої. Фото REUTERS
Сайт Blik.ua розповідає про несподівану небезпеку, про яку ми навіть і не замислюємося – йдеться про шкідливі напої, які видаються нам корисними.
Зміст
Час читання 5хв читання

Чому газована мінералка та солодка вода шкідливі? У чому загроза надмірного вживання чаю та кави? Які коктейлі небезпечні для здоров’я? Невже навіть соки треба оминати?

Ці питання часто звучать при обговоренні здорового способу життя та правильного харчування, й іноді може здатися, що це надмірні перестороги. Проте досвідчені дієтологи, ендокринологи та інші фахівці з неінфекційних хвороб давно застерігають – навіть до вибору звичних напоїв треба ставитися обережно. 

Напої можуть бути як корисними, так і шкідливими. І навіть чай, кава чи сок, про корисні властивості яких відомо здавна, можуть завдати вашому здоров’ю несподіваної, підступної шкоди. Недарма навіть готується законопроект, розроблений за участі Міністерства охорони здоров'я та державної санітарної служби, згідно з яким в Україні заплановано введення акцизу на солодкі газовані напої, тому що неправильний вибір напоїв може призвести до ожиріння, діабету, захворювань серця та печінки. 

Сайт Blik.ua пояснює, як вибрати собі напої та чим замінити шкідливі, хоч і смачні, варіанти втамування спраги.

🥤 1. Газовані солодкі напої

Про шкоду солодкої «газировки» говорять давно – сучасні прохолоджуючі напої містять ароматизатори, консерванти та багато-багато цукру чи, що не менш шкідливо, його замінників. Відома наглядна інфографіка: одна склянка коли дорівнює цілій купці цукру-рафінаду. 

  • Чому шкідливо: містять великі обсяги цукру та фосфорної кислоти, що шкодить зубам і шлунку, сприяє появі надлишкової ваги та ризику діабету. 
  • Альтернатива: газована вода з лимоном або ягідний компот без цукру. 

Здоровій людині, звісно, можна не регулярно випити склянку-дві коли чи лимонаду, проте в цьому потрібно знати міру. А ще в багатьох випадках ви можете легко приготувати лимонад із натуральних інгредієнтів у себе вдома. 

🍵 2. Напої з бульбашками кофеїну (енергетики)

Про енергетичні напої багато говориться лікарями та науковцями. При тих же недоліках, які є в солодкої газованої води на кшталт «лимонад», «дюшес», «тархун», «кола» й тому подібне, енергетики ще й порушують роботу нервової системи та в великих кількостях призводять до загального виснаження організму. 

  • Чому шкідливо: перевантажують нервову систему, викликають тахікардію та гіпертонію. 
  • Альтернатива: зелений чай з медом або матча.

Вживати енергетики треба винятково в обмежений відрізок часу, не перезавантажуючи організм і не змішуючи їх з алкоголем чи сильнодіючих ліків. 

🍺 3. Пиво

Натуральне пиво має багато корисних властивостей, але є багато нюансів. Перший – це кількість випитого та регулярність вливань в себе. Другий – це алкогольність напою. Третій – його якість і наявність натуральних інгредієнтів. 

  • Чому шкідливо: сприяє накопиченню вісцерального жиру, погіршує гормональний баланс. 
  • Альтернатива: безалкогольне пиво без добавок або моктейлі з крафтових трав.

В випадку з пивом працює давно відоме правило: краще рідше дозвольте собі цю розкіш, але купіть замість кількох літрів низькоякісного та нашпигованого консервантами масового продукту – дорогий і натуральний. Те саме стосується масових квасів чи айранів. 

🧃 4. Солодкі молочні коктейлі

Молочний коктейль сам по собі – це дуже смачний і навіть корисний напій. Але тут можна перестаратися з топінгами – часто наповнювачі бувають надмірно солодкими, з великою кількістю барвників і консервантів. Не роблячи такий коктейль сам, ти не проконтролюєш склад усіх інгредієнтів. 

  • Чому шкідливо: перевантажують організм цукром та насиченими жирами. 
  • Альтернатива: смузі на основі банану та мигдального молока.

Корисна заміна барним коктейлям – сучасні смузі. Тут у вас широкий вибір, адже приготувати сок вдома досить просто, як і вибрати компоненти з натуральною основою для цікавого смаку. 

🍷 5. Вино з ароматизаторами

Вино загалом входить у перелік найбільш корисних напоїв, які можна вживати навіть регулярно, за умови дотримання міри та того, що ви не збираєтеся за кермо автомобіля. Проте є вина з консервантами та ароматизаторами. Також індустрія навчилася ефективно працювати з залишковими матеріалами виноробства, а також робити так званні «напої винного типу» з концентратів або порошкових розчинів. 

  • Чому шкідливо: містить сульфіти, які викликають головний біль та алергії. 
  • Альтернатива: органічне сухе вино в помірній кількості.

Вибираючи вино, ретельно ознайомтеся з його складом і умовами зберігання. На щастя, на ринку багато дійсно натуральних вин, які дійсно принесуть користь вашому здоров’ю. 

Вино. Фото: agronews.ua

🥤 6. Бутильова «вода з вітамінами»

В останні роки в продажі все більше місце займають «ароматизовані мінералки». Часто в недорогих варіантах це звичайна бутильована столова вода, в яку додаються штучні ароматизатори та підсолоджувачі. Ну, звісно ж, такий напій не принесе великої користі вашому здоров’ю.

  • Чому шкідливо: маркетинговий трюк — часто містить барвники, цукор і штучні добавки. 
  • Альтернатива: проста вода з додаванням м’яти та огірка.

В себе вдома ви самі можете зробити собі дійсно вітамінізовану воду, якщо додасте часточки апельсина, лимона чи ягід. Досить цікавий варіант – м’ятна вода з огірковою м’якоттю. Охолодіть і отримайте справжній тонізуючий і освіжаючий ефект. 

🍓 7. Фруктові соки з пакета

Щоб зберегти сік на тривалий час, у такий продукт можуть додавати консерванти та підсолоджувачі. Часто «фабричним», «масовим» сокам бракує м’якоті, клітковини. 

  • Чому шкідливо: високий вміст фруктози та відсутність клітковини. 
  • Альтернатива: фреш або смузі зі свіжих фруктів із додаванням води.

Сучасні соковитискальні апарати дають можливість приготувати вдома дуже якісні та різноманітні соки, а комбінуючи їх із льодом або якісним топінгом ви відкриєте для себе нові смаки. 

🍸 8. Коктейлі з алкоголем та сиропами

В наші дні коктейльне мистецтво має десятки рецептів – проте багато з них базуються на дуже солодких сиропах або лікерах, а також алкогольних напоях, які містять барвники й консерванти. Все разом, це може виявитися абсолютно «вибуховою» сумішшю з таблиці Менделєєва.

  • Чому шкідливо: надлишок алкоголю, цукру і штучних ароматизаторів. 
  • Альтернатива: безалкогольний мохіто або тонік з натуральними інгредієнтами.

Коктейль ви можете приготувати й вдома, як приклад – мохіто чи маргарита, які не потребують дуже екзотичних інгредієнтів чи особливих скіллів. 

☕️ 9. Кава з сиропами

Кав’ярні в конкуренції за увагу споживачів винаходять нові рецепти кави – рафи, варіанти класичних американо, капучино чи інших відомих напоїв. Але часто задля смаку вони вдаються до передозування сиропів і змішування кількох різних топінгів. Це шкідливо, особливо якщо ви обідаєте фаст-фудом на ходу. 

  • Чому шкідливо: кожен доданий сироп — +100 ккал і шкода для підшлункової. 
  • Альтернатива: чорна кава з корицею або кокосовим молоком.

Ви можете прикрасити каву простим додаванням кокосового молока чи вершків у домашніх умовах. 

Кава з колагеном. Фото ukr.media

🧅 10. Напої з магазину з позначкою «фітнес»

На жаль, обережно треба ставитися й до прилавків, де пропонуються товари з поміткою «фітнес», «дієта» чи навіть «товари для діабетиків». Так, запропоновані там продукти не будуть містити цукру – проте можуть бути шкідливими через надмірне додавання фруктози, аспартаму, інших підсолоджувачів.

  • Чому шкідливо: часто містять приховані підсолоджувачі та підвищену кислотність. 
  • Альтернатива: домашній ізотонік: вода, сіль, мед, лимон.

Популярний освіжаючий напій із очищувальним ефектом – ізотонік – ви можете приготувати самі з натуральних компонентів. Треба вода, мед, лимон, а також – залежно від порад вашого лікаря та дієтолога – трішечки солі, приправ або натуральних солодких ягід.

🔹 Тепер ми більше знаємо про шкідливі та корисні напої

Щоденний вибір напоїв напряму впливає на ваше здоров’я. МОЗ України регулярно публікує рекомендації щодо харчування та превентивної медицини. Варто читати етикетки, уникати напоїв із цукром, підсилювачами смаку та барвниками.

Слідкуйте за оновленнями в сфері здорового харчування на порталі moz.gov.ua або на нашому сайті в розділі «Здоров’я». Сайт Blik.ua пише статті цього розділу, використовуючи наукові джерела, а також консультуючись із практикуючими лікарями перед виходом матеріалу.