Політика

Блискавка для Трампа: низка країн може припинити закупівлю винищувачів F-35 — деталі рішення

Ілля Рябінін
21
Винищувач F-35 Лайтнінг на палубі десантного корабля «Тріполі». Фото: REUTERS/Edgar Su
Низка країн світу заявила про відмову закупівель американських винищувачів F-35 Lightning через слова урядовців Дональда Трампа. Проте вони досі не збираються скасовувати контракти щодо закупівель, попри останні заяви американського лідера.

Як пише Financial Times, нещодавно президент США запропонував продавати союзникам «пом'якшену» версію бойових літаків, оскільки «колись, можливо, вони не будуть нашими союзниками», маючи на увазі майбутній літак F-47, який наразі проходить випробування прототипу. Разом з тим, попри те, що «Лайтнінг» - ключовий винищувач західних ВПС, існують побоювання, що США можуть віддалено повністю вимкнути його системи, пише видання.

Офіс спільної програми  Міноборони США заперечує існування «вимикача Лайтнінгів», але деякі країни вже почали розглядають альтернативи для потенційної заміни машин. Так, наприклад, Канада та Португалія оцінюють інші варіанти. Оттава фінансувала закупівлю 16 із 88 запланованих F-35, але аналізує потребу у всіх літаках.

«Існує залежність від файлів даних місії для багатьох клієнтів F-35», - пояснює Джастін Бронк із Королівського інституту об'єднаних служб, додаючи, що для країн, які покладаються на США, це створює «геополітичний ризик».

Шведський винищувач JAS 39 Grippen у польоті. Фото: REUTERS/Piroschka van de Wouw

Журналісти пишуть, що прямих аналогів F-35 наразі немає, але існують три варіанти у вигляді Eurofighter Typhoon, Rafale та JAS 39 Gripen. Як повідомляється, шведський винищувач «дуже потужний, але має один двигун», що відрізняє його від двомоторних Rafale та Eurofighter. Проте у матеріалі йдеться, що європейські концерни випускають машини повільно.

«Попри страх, відмовитися від «Лайтнінгів» буде складно, особливо країнам, які залучені до його збірки. Так, наприклад, використовувати літаки взялися Німеччина та Данія, де заявили про плани купувати більше F-35, оскільки «є сенс» розширювати їхній авіапарк», - йдеться у матеріалі.

Зауважимо, що американська оборонна корпорація Lockheed Martin виробляє 155 F-35 на рік, а середнє замовлення становить 408 літаків. Прогнозований обсяг продажів — 2300 одиниць. Ціна варіюється від 80 до 110 мільйонів доларів, залежно від комплектації та комплектуючих до машини.