Західна електроніка досі потрапляє в російські бомбардувальники, що атакують Україну: деталі розслідування

Нове спільне розслідування International Partnership for Human Rights (IPHR), Незалежної антикорупційної комісії (NAKO) та Hunterbrook Media викрило, що російські винищувачі Су-34 та Су-35, які регулярно застосовують для ударів по українських цивільних об’єктах, продовжують використовувати західні мікроелектронні компоненти.
Повний звіт можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Міноборони України відкрило маркетплейс для армії: відомство пояснило, як зміниться постачання зброї на фронт
Ці літаки – одні з найсучасніших у російських ВКС. Вони здатні наносити далекі високоточні удари за допомогою бомб КАБ, УМПБ Д30-СН чи ракет «Гром-1». Ця зброя часто застосовується для авіаударів по цивільній інфраструктурі України.
Як відбувався аналіз?
- Автори звіту проаналізували 60 атак на цивільні об'єкти між травнем 2023-го та травнем 2024 року, встановлюючи місця влучань, типи зброї та можливість наявності військових цілей поблизу.
- У десяти випадках дослідники з високою впевненістю підтвердили модель літака, використану зброю та навмисний характер ударів. Лише ці десять атак призвели до загибелі 26 цивільних і поранень ще 109 людей, серед яких були діти.
Читайте також: Росатом хоче виробляти літієві батареї після окупації одного з українських родовищ: ЗМІ розкрили плани Москви
- Було зруйновано або пошкоджено щонайменше 71 житловий будинок, 5 шкіл, 5 медичних закладів і 3 об'єкти енергетики.
- Доказів наявності військових цілей поблизу ударів не виявлено. Звіт класифікує ці атаки як воєнні злочини.
Виготовлений мікрочип. Фото: electropages.com
Що встановило дослідження?
- Розслідування встановило, що Су-34 і Су-35 використовують щонайменше 1 115 підтверджених мікроелектронних компонентів, виготовлених 141 компанією з США, Німеччини, Японії, Тайваню, Південної Кореї та Франції. Серед них також інтегральні схеми, ПЛІС, конденсатори та мікроконтролери, які забезпечують зв’язок, навігацію та системи прицілювання.
Читайте також: Чим закінчиться війна? Є чотири варіанти – Віталій Портников назвав, який із них найреальніший зараз
- Аналіз понад 180 000 постачань у 2023 році показав, що ці компоненти продовжують надходити до Росії через складні ланцюги посередників у Китаї, Гонконзі, Туреччині та ОАЕ. Деякі російські імпортери відкрито рекламують свою здатність обходити санкції.
Які висновки варто зробити?
- Звіт не звинувачує безпосередньо виробників у порушенні закону, але демонструє провал західних санкцій і механізмів контролю експорту. Цим країнам, які підтримують Україні, необхідно переглянути свої системи постачань.
- Автори закликають виробників і уряди запровадити суворіший контроль за ланцюгами постачання, щоб перекрити доступ Кремля до технологій, які дозволяють йому продовжувати війну проти України та чинити воєнні злочини.
Читайте також: «1000 одиниць на добу і більше»: Мадяр шокував новиною про кількість шахедів, які росіяни запускатимуть влітку