WAR

Відомо, які здобувачі профтехосвіти втратять право на відстрочку: Кабмін вніс законопроект

Аватар Анастасія Станіславська Анастасія Станіславська
1885
3
5 голосів
Відомо, які здобувачі профтехосвіти втратять право на відстрочку: Кабмін вніс законопроект
Ілюстративна світлина. Колаж: 24 Канал
Кабінет Міністрів України ініціював внесення до Верховної Ради законопроекту, мета якого — запобігти використанню освіти як способу ухилення від мобілізації.

Мова йде про законопроект №13193, який передбачає внесення змін до статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти.

Як зазначає уряд, цей законопроект:

  • заблокує можливість використовувати освіту як спосіб ухилення від виконання обов'язку захищати Вітчизну та сприятиме зміцненню правопорядку в освітніх установах;
  • надасть педагогічним працівникам з науковими ступенями право на відстрочку від мобілізації;
  • зменшить кількість порушень мобілізаційного законодавства;
  • дозволить уникнути витрат бюджетних коштів на задоволення судових позовів здобувачів освіти, поданих у непослідовному порядку тощо.

Законопроект був розроблений відповідно до резолюції прем'єр-міністра, прийнятої після розгляду листа СБУ до глави уряду.

Як зазначає Кабінет Міністрів, відповідно до статті 53 Конституції, кожній особі гарантовано право на освіту.

Однак, у зв'язку з початком повномасштабної збройної агресії, визначено можливість тимчасового обмеження деяких конституційних прав і свобод, зокрема і права на освіту.

За останні півроку значно зросла кількість військовозобов'язаних чоловіків старше 25 років, які здобувають професійну та фахову передвищу освіту з відстрочкою від мобілізації. Це вимагає законодавчого врегулювання вікових меж для отримання такої відстрочки.

Зміни до статті 23 Закону про мобілізацію

Згідно з новими нормами, під час мобілізації не підлягають призову:

  • Учні закладів професійної та фахової передвищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою, а також здобувачі вищої освіти, докторанти, лікарі-інтерни та резиденти.
  • Наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукових установ, а також працівники закладів фахової передвищої та професійно-технічної освіти, які працюють на основному місці роботи не менше 0,75 ставки.

Ці зміни запроваджуються з метою забезпечення національних інтересів України, запобігання використанню освіти як способу ухилення від мобілізації, зокрема серед здобувачів повної загальної середньої освіти віком 25 років і старших, а також усунення прогалин у законодавстві, що сприяють ухиленню чоловіків призовного віку від виконання військового обов'язку.