Унікальний астрономічний об'єкт збентежив вчених: як нове відкриття кидає виклик космічним законам

Як повідомляє Blik.ua з посиланням на журнал LiveScience, у сузір’ї Великої Ведмедиці виявили UMa3/U1 – аномально малу, але стабільну структуру з приблизно 60 зірок.
ЇЇ діаметр – лише 20 світлових років, а маса складає близько 16 сонячних. Для порівняння: Плеяди (зоряні скупчення) мають подібний розмір, але включають понад 1000 зірок.
UMa3/U1. Джерело: CFHT / S. Gwyn / S. Smith
Незвичайна щільність і слабке світіння навели на думку, що це може бути ультратьмяна карликова галактика – об’єкти, майже повністю сформовані з темної матерії. Проте є й інша версія – що це дуже старе, але стабільне зоряне скупчення.
«Ми провели динамічне моделювання, щоб оцінити, скільки ще проживе цей об’єкт, якщо він є просто скупченням. За нашими розрахунками – ще 2–3 мільярди років», – розповідає астроном Браян Коберлін.
Другий аналіз був присвячений масовому розподілу. Якщо UMa3/U1 – галактика, в центрі мала б бути більша щільність, як у випадку з темною матерією чи тьмяними нейтронними зірками. І хоча телескопи поки не можуть зафіксувати ці об’єкти, спостереження не виключають такої можливості.
Науковці визнають, що остаточну відповідь дасть тільки майбутнє:
«Потрібні спостереження через потужніші інструменти, як-от обсерваторія Віри Рубін», – уточнюють дослідники.
- Навіть якщо UMa3/U1 не стане рекордною галактикою, він уже увійшов до історії як ключ до розгадки темної матерії та еволюції галактичного гало.
- Раніше ми повідомляли, що астрофізики пояснили, чому ми ніколи не дізнаємось справжню величину Всесвіту. Хоча він більший за 93 мільярди світлових років, це лише вершина айсбергу.
- Також ми писали, що європейські інженери планують змінити наше уявлення про ранній Всесвіт. Їхня мета – створити на орбіті Місяця телескоп із супутників, який зможе зафіксувати загадкові сигнали з часу, коли ще не було зірок.
Читайте також: В космосі можна знайти золото? Науковці зі США ошелешили заявою про пошуки дорогого металу за межами Землі