Україна отримала доступ до Copernicus: що нам дає перший крок до «зоряного» партнерства з ЄС

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
182
1 голос
Україна отримала доступ до Copernicus: що нам дає перший крок до «зоряного» партнерства з ЄС
Всеволод Ченцов та Андріус Кубіліус підписують угоду про приєднання України до Copernicus. Фото: mspu.gov.ua
9 квітня в Брюсселі Україна та Європейський Союз підписали угоду про участь у космічній програмі Copernicus. Київ отримав право на рівноправну співпрацю з ЄС у сфері моніторингу Землі, але без доступу до безпекових сегментів.

Україна стала учасницею європейської космічної програми Copernicus – одного з наймасштабніших проєктів спостереження за Землею у світі. Як повідомляє Blik.ua з посиланням на Мінстратегпром, угоду про це підписали 9 квітня у Брюсселі під час Ради асоціації Україна – ЄС.

Документ передбачає участь України в трьох ключових компонентах програми:

  • моніторинг навколишнього середовища (Copernicus),
  • дослідження космічної погоди (SWE),
  • спостереження за навколоземними об’єктами (NEO).

Попри розширений доступ, Україна не матиме права використовувати безпекові функції програми. Зокрема, не йдеться про доступ до захищених даних служби безпеки Copernicus.

«Це критично важливий перший крок для поглиблення нашого співробітництва в рамках Космічної програми ЄС», – заявив єврокомісар з питань оборони й космосу Андрюс Кубілюс після підписання угоди.

Copernicus забезпечує дані супутникового спостереження, які використовуються в екології, агросекторі, цивільному захисті, інфраструктурному плануванні та енергетиці. Дані можуть відіграти ключову роль у післявоєнному відновленні України.

Окрім Copernicus, українська сторона долучається до програм, що аналізують вплив космічних явищ на супутники та мережі зв’язку, а також слідкують за потенційно небезпечними об’єктами, які рухаються поблизу Землі.

Читайте також: Літати у космос та відправляти супутники стане важко: вчені назвали причини

Угода дозволяє українським представникам бути спостерігачами в керівних органах програми. Проте, вони не зможуть брати участь у голосуваннях, що приймають ключові рішення.

В уряді підкреслюють, що ця співпраця зміцнить національні спроможності у сфері космосу. Також вона відкриває нові перспективи для українських компаній, які зможуть інтегруватися у ринок ЄС.

«Спільна участь у Copernicus – це сигнал, що Україна дедалі активніше вбудовується у структури Європейського Союзу навіть у таких високотехнологічних сферах, як космос», – йдеться у повідомленні Мінстратегпрому.

  • Наразі угода є асоціативною – тобто Україна приєднується на умовах, близьких до країн-членів ЄС, але з певними обмеженнями. У майбутньому це може стати базою для ще ширшого доступу до космічних програм Євросоюзу.

Читайте також: Космос «Лебедина пісня»: Європейська космічна агенція показала знімки унікальної «смерті зірки» з телексопа Габбла