Ісус був галюциногенним грибом: вчені обговорюють «божевільну» теорію британського філолога

Аватар Сергій Маламура Сергій Маламура
605
3
1 голос
Ісус був галюциногенним грибом: вчені обговорюють «божевільну» теорію британського філолога
Ісус Христос. Фото: bbc.com
Деякі вчені ставлять під сумнів існування постаті Ісуса Христа як людини. Вони висувають незвичну та радикальну гіпотезу про те, що Ісус - це метафора галюциногенного гриба, тобто символічний образ у стародавніх обрядах.

Ще наприкінці 1960-х років британський філолог та археолог Джон Марко Аллегро підтримав ідею про те, що Ісус не був реальною людиною. На думку вченого, це був галюциногенний гриб. Про це пише IFLscience.

Науковець Джон Аллегро шукав у релігії метафори. При цьому він знайшов доволі незвичну. У 1947 році бедуїнські пастухи натрапили в Юдейській пустелі на колекцію глечиків із давніми документами. Зараз вони відомі як Сувої Мертвого моря. Ці тексти містили найдавніші відомі версії біблійних книг. На момент знахідки сувої не могли перекласти, тому їхнє справжнє значення залишалося загадкою.

Аллегро був серед перших учених, яким дозволили розшифровувати ці тексти. У 1955 році він запропонував надіслати Мідний сувій до Манчестерського університету. Там його змогли розрізати й прочитати.

Читайте також: Коли буде Вознесіння у 2025 році: чому дати різняться і що варто знати про це свято

Пізніше Аллегро з колегами опублікували свої переклади. У 1958 році він видав дві праці: «Сувої Мертвого моря» та «Люди сувоїв Мертвого моря», які досі вважають впливовими у середовищі біблієзнавців.

У 1970 році Аллегро опублікував книгу «Священний гриб і хрест», а в 1979 – «Сувої Мертвого моря та християнський міф». У них вчений пропонує свою суперечливу теорію. За його словами, християнство - це завуальований езотеричний культ, що виник на основі вживання галюциногенних грибів, зокрема червоного мухомора.

Аллегро вважає, що Ісус не був історичною постаттю, а метафорою дії грибка. За його словами, що культ есеїв - однієї з єврейських релігійних сект - створив міф про Месію, який насправді був лише образом, сформованим під впливом психотропних речовин. 

За версією Аллегро, тексти Нового Заповіту є символічним викладом шаманських практик, які згодом були сприйняті як буквальні історії. На думку вченого, коли євангелісти переписували ці оповіді, вони, нібито, втратили справжній зміст і подали метафори як факти. Тому християнство, за словами Аллегро, стало релігією, побудованою на непорозумінні.

Ідеї Аллегро не знайшли широкої підтримки в академічному середовищі. Його теорії висміювали, а репутацію - знищили. Колеги вважали, що він намагався помститися релігійним критикам, які розгромили його ранні праці, інші вчені писали, що філолог просто помилився.

  • Нагадаємо, науковці з Оксфордського університету вважають, що визначили точну дату розп’яття Ісуса Христа. Для цього вони використали дані досліджень NASA. Стверджують, що встановити, коли помер Христос, допомогло місячне затемнення.