Росія звинуватила «нейтральну» Сербію у постачанні зброї Україні: що відповів президент Вучич

Служба зовнішньої розвідки РФ заявила, що сербські компанії продовжують продавати боєприпаси для України, використовуючи схему фальшивих сертифікатів кінцевого користувача. Вони нібито роблять це через країни-посередники. Про це пишуть російські ЗМІ.
Посередниками найчастіше називають країни НАТО, зокрема, Чехію, Польщу та Болгарію. За даними російської розвідки, залучені також держави Африки.
У РФ скаржаться, що сербські оборонні компанії продають сотні тисяч снарядів для РСЗВ і гаубиць, а також мільйони патронів для стрілецької зброї. У СЗР Росії зазначають, що схеми нібито залучені найбільші підприємства сербського ВПК, у тому числі Yugoimport SDPR, Zenitprom, Krusik, Sofag, Reyer DTI, Sloboda, Prvi Partizan тощо.
Читайте також: Обидва стільця не спрацюють: ЄС висунув Сербії ультиматум після анонсу Вучичем візиту до Москви
Водночас у Белграді офіційно заперечили звинувачення Москви. Відповідну заяву зробив президент Сербії Александар Вучич, якого цитує RTS.
Він розповів, що окремо говорив про це з російським диктатором Володимиром Путіним. Вучич також нарікає, що Захід критикує Сербію за «хороші відносини» з РФ, а Москва заявляє, що Белград «все ще надсилає Києву боєприпаси через країни-посередники».
«Деякі речі, які були заявлені, не відповідають дійсності. Наприклад, вони точно говорять про те, що є угода з Чеською Республікою. Але дозволу не було надано, і жодна з ракет не була доставлена», - сказав Вучич.
Водночас він наголосив, що сербські заводи «повинні жити та працювати». За словами Вучича, близько 24 000 людей працюють безпосередньо в оборонній промисловості Сербії. Вони залежать від цього виробництва.
- Нагадаємо, ще влітку 2024 року західні ЗМІ писали, що від початку повномасштабної війни РФ Сербія продала Україні через треті сторони боєприпасів на 800 мільйонів євро.
- Президент Вучич тоді назвав цю цифру загалом точною, але наголосив, що цих обсягів експорту боєприпасів до України досягнули не за один рік, а, «можливо, за два чи три роки».
- Нещодавно Сербія та Угорщина підписали угоду у сфері оборони, за якою у майбутньому можуть створити військовий альянс, чи союзну державу біля кордонів з Україною.