Пільги для українських біженців у Європі змінюються: як приймають шукачів притулку у різних країнах

Зараз країни ЄС приймають понад 4,3 мільйона українських біженців. Ще 254 тисячі українців мешкають у Великій Британії та десятки тисяч в інших державах за межами ЄС. За даними Євростату, у лютому було зафіксовано найнижчу кількість нових рішень про надання притулку (41 435), ухвалених країнами ЄС з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ця цифра на 25% менша, ніж у лютому 2024 року, повідомляє EuroNews.
Найвищу частку українських біженців має зараз Німеччина – майже 1,8 мільйона, або 27,3% від загальної кількості в ЄС. Видання дослідило ситуацію з перебуванням український біженців у різних країнах Європи.
Угорщина
У цій країні влада скасувала фінансування державою житла для біженців, які прибувають із західних частин України. Тепер ці регіони там офіційно вважають безпечними. Угорські правозахисники підрахували, що це торкнеться близько 3000 біженців, переважно жінок та дітей.
Разом з тим Угорщина продовжила термін дії карток тимчасового захисту до 4 березня 2026 року, незалежно від терміну дії, яка фізично відображається на картці. Одержувачі тимчасового захисту отримують в Угорщині 22 800 форинтів (близько 55 євро) щомісяця, а також додатково 13 700 форинтів (близько 34 євро) на дитину.
Польща
Польща – друга країна ЄС за кількістю біженців з України. Там продовжили термін легального перебування для шукачів притулку, які виїхали з України після 24 січня 2022 року, до 30 вересня 2025 року. Але люди, які приймають або пропонують їжу українським біженцям, більше не мають права на грошову компенсацію від держави. Водночас щодо проживання все ще можна домовитися з місцевою владою.
У Польщі припинено також одноразову виплату в розмірі 300 PL300 (близько 70 євро), яку раніше могли отримати біженці. Разом з тим у цій країні дозволяють українцям отримати персональний ідентифікаційний номер. Це означає, що вони мають право працювати та отримувати безкоштовну медичну допомогу. А українські діти все ще можуть отримати 800 злотих, як і польські, але лише за умови виконання вимог щодо відвідування школи.
Українські біженці в Європі. Фото: euronews.com
Норвегія
Уряд цієї країни урізав виплати на дітей українських біженців та обмежив можливість для людей з тимчасовим колективним захистом подорожувати між Україною та Норвегією.
Там також обмежили використання готелів як центрів прийому біженців і попередили тих переселенців, які хочуть отримати доступ до Національної страхової схеми країни, що вони повинні відповідати вимогам щодо тривалості проживання.
Читайте також: Скільки українців повернуться з-за кордону після війни: демограф зробив прогноз
Словаччина
Словаччина на початку березня запровадила нові правила для українців, які прибули після 28 лютого 2025 року. Максимальний час, протягом якого вони мають право перебувати в установах для біженців, скоротили до 60 днів з попередніх 120.
Однак ці зміни не стосуватимуться вразливих груп, зокрема дітей віком до п'яти років, людей старше 65 років, а також одиноких батьків маленьких дітей.
Естонія
В Естонії кожна українська сім'я біженців може претендувати на одноразову компенсацію в розмірі 1 200 євро для покриття витрат на оренду житла. Разом з тим нові правила вимагають, щоб заява на відшкодування була подана протягом перших шести місяців після отримання першої посвідки на проживання.
Біженці в Естонії також можуть отримати відшкодування за послуги перекладу в розмірі до 3 200 євро на сім'ю та 1 600 євро на одну особу протягом двох років. Окрім того, в цій країні надають дітям до 19 років допомогу в розмірі 80 євро на першу та другу дитину в сім'ї та 100 євро на третю та наступну дитину, до 650 євро на місяць, коли в родині є семеро дітей.
В Естонії також є допомога по догляду за дитиною для батьків, які шукали притулку в країні з дитиною до півтора року. Вона становить 820 євро на місяць на термін до 545 днів.
Австрія
В Австрії продовжили право українських біженців на проживання до 4 березня 2026 року. Українські біженці з так званою Блакитною карткою тепер можуть подати заявку на отримання Red-Weiß–Red Card Plus (Rot–Weiß–Rot–Karte plus). Це дозволить їм жити та працювати в Австрії.
Однак, вимоги до українців там включають рівень володіння німецької мови А1, що підтверджує доходи, а також запис про те, що людина працювала в Австрії з повним страхуванням не менше 12 місяців протягом останніх 24 місяців перед подачею заявки.
Ірландія
В Ірландії планують скоротити неоподатковувану виплату для людей, які приймають українських біженців, з €800 до €600 у червні. Але схему було продовжено до березня 2026 року. Ірландія вже скоротила допомогу для кожного українського біженця з 232 євро на тиждень до 38,80 євро.
Бельгія
У Бельгії оголосили про припинення субсидій на приватні спальні місця після 1 січня 2025 року. Водночас державні органи, які мають щонайменше п'ять українських біженців, отримають одноразову виплату в розмірі 1 000 євро на кожного прийнятого шукача притулку, якщо вони приймуть щонайменше п'ятьох і будуть зареєстровані як місце прийому до 1 січня 2025 року.
Німеччина
Українські біженці, які в'їхали до Німеччини після 1 квітня 2025 року, більше не отримуватимуть допомогу для громадян (Bürgergeld). Їм надаватимуть підтримку відповідно до Закону про пільги для шукачів притулку.
Однак ці зміни поки не запроваджені в очікуванні згоди нового коаліційного уряду Німеччини. Вони вже схвалені правоцентристським Християнсько-соціальним союзом (ХСС), але все ще мають бути підтримані його сестринською партією – Християнськими демократами (ХДС) та лівоцентристськими Соціал-демократами (СДПН).
Шукачі притулку у Німеччині отримують 441 євро, які завантажуються на платіжну картку. Біженці також отримують менше, якщо ділять житло, хоча витрати на проживання все одно покриваються.
Українці в Берліні. Фото: AFP
Болгарія
Влада цієї країни продовжила статус тимчасового захисту для українських біженців до 4 березня 2026 року. Українським біженцям там надається фінансова допомога у розмірі 375 левів (190 євро), тимчасовий притулок, адвокація, а також терапія та реабілітація.
Чехія
У Чехії затвердили нову схему довгострокового проживання, доступну для українців, які заробляють понад 440 000 чеських крон (17 551 євро) брутто на рік, проживають у країні під тимчасовим захистом щонайменше два роки та не отримують пільг з липня минулого року.
Чеська влада заявила, що це має підштовхнути біженців до подальшої інтеграції та стати самодостатніми. Як правило, у Чехії всім новим українським біженцям надається допомога в розмірі 5 000 чеських крон (200 євро) готівкою на термін не більше п'яти місяців.
Італія
Щомісячна допомога для українських біженців в Італії становить 300 євро на дорослого, плюс ще 150 євро на кожного неповнолітнього віком до 18 років. Біженців там розміщують у готелях або приватних помешканнях. Однак послуги прийому будуть доступні по всій країні до 31 грудня 2025 року.
Франція
У Франції українські біженці отримують допомогу ADA (Asylum Seeker Allowance) на початку місяця через платіжну картку та мають право отримувати близько 426 євро на місяць. Там існує базова сума в розмірі 6,80 євро на день для однієї особи, а також ще 7,40 євро для тих шукачів притулку, яким не було надано житло.
Можна також отримати підтримку при оренді приватного житла або пошуку спеціалізованого центру розміщення.
Українці у Франції. Фото: visitworld
Велика Британія
У Великій Британії українські біженці мають право як на одноразову, так і на постійну фінансову підтримку через різні програми соціального забезпечення. Так, за допомогою програми «Домівки для України» кожен шукач притулку, який має спонсора у Великій Британії, може отримати одноразову виплату в розмірі 200 фунтів стерлінгів після прибуття, тоді як приймаюча сторона може претендувати на 350 фунтів стерлінгів на місяць протягом терміну дії програми.
Шукачі притулку з дітьми можуть отримувати 26,05 фунтів стерлінгів на тиждень на свою старшу або єдину дитину, 17,25 фунтів стерлінгів на кожну наступну дитину та фінансову підтримку на догляд за дітьми, якщо вони ще не ходять до школи.
Безробітні або люди з низьким рівнем доходу у Великій Британії можуть подати заявку на Універсальний кредит, одноразову допомогу, розмір якої залежить від ситуації сім'ї та витрат на житло.
Іспанія
Іспанія затвердила допомогу в розмірі 400 євро для кожного дорослого українського біженця. Надають також по 100 євро на неповнолітнього протягом шести місяців.
Заявники повинні мати номер соціального страхування та «не мати ресурсів для покриття своїх повсякденних потреб». Країна також надає медичне страхування та підтримку інтеграції на ринку праці.
Нідерланди
У Нідерландах як дорослі, так і діти мають право на щомісячну допомогу на одяг та їжу, а також додаткову допомогу, яку можна використати на громадський транспорт, відвідування сім'ї або заняття спортом. Але, коли біженець у віці 18 років і старше влаштовується на роботу, допомога припиняється для всіх членів сім'ї.
Станом на початок 2025 року надбавка на одяг становила в Іспанії 62,66 євро, а додаткова допомога – 77,16 євро. Допомога виплачується муніципалітетом, де зареєстровані особи, і може бути внесена безпосередньо на їхній банківський рахунок, на грошову картку або готівкою.
Читайте також: «Спробуйте самі знайти»: українським біженцям немає місця у Нідерландах
Португалія
У Португалії українцям зі статусом біженця надано право тимчасового захисту, яке автоматично включає дозвіл на тимчасове проживання, ідентифікаційний номер платника податків, ідентифікаційний номер соціального страхування та номер користувача національної служби охорони здоров'я.
Це дозволяє їм мати право на дохід від соціальної інтеграції (RSI) за умови, що їхній щомісячний дохід становить до 237,25 євро, а сукупні фінансові активи, такі як банківські депозити, акції, облігації, поштові ощадні сертифікати, цінні паї та паї в інститутах спільного інвестування, не перевищують 30 555,60 євро.
Заявник на RSI отримає 237,25 євро, а також додаткові 166,88 євро для другого дорослого. Для біженців з дітьми віком до 18 років передбачена додаткова сума в розмірі 118,63 євро на дитину.
Українські біженці в Португалії також можуть подати заяву на отримання допомоги по безробіттю, щоб компенсувати вимушену втрату роботи. Ця пільга становить 522,50 євро для бенефіціарів, які проживають у домогосподарстві, або 418 євро для одиноких.
Португалія також має спеціальну платформу для біженців з України для пошуку роботи («Португалія для України») та лінію підтримки, доступну українською мовою.
- Наадаємо, Агентство ООН з питань біженців заявило, що змушене скоротити підтримку українських біженців через суттєве скорочення донорської допомоги. Зокрема, США, які є одним із основних фінансистів, призупинили свої виплати, що складають 40% усього бюджету на 2025 рік.