Шмигаль повідомив, коли Україна та США підпишуть угоду про надра: Железняк розкрив деталі документу

Цю інформацію він озвучив під час ефіру телемарафону «Єдині новини» у середу, 30 квітня.
«Як тільки будуть доопрацьовані всі остаточні деталі, найближчим часом — сподіваюсь, протягом найближчої доби, — угоду буде підписано і ми отримаємо перший крок», - повідомив Шмигаль.
Він зазначив, що наразі триває технічна робота над деталями перекладу, при цьому всі основні моменти вже погоджені. Прем'єр підкреслив, що уряд вже опрацював текст угоди і готовий затвердити її у будь-який час.
Шмигаль також додав, що в подальшому будуть підписані ще дві технічні угоди, які стосуються створення фонду, а також його фінансування та наповнення.
Народний депутат Ярослав Железняк розкрив кілька важливих деталей в своєму Telegram-каналі щодо майбутньої угоди між Україною та США.
Ось основні пункти, які він озвучив:
- Угода передбачатиме створення Фонду відбудови, який також буде фондом інвестицій.
- Керування фондом здійснюватиметься на паритетних засадах: по три представники від України та США. Раніше був варіант, де США мали б чотирьох представників, але після переговорів цю кількість вирівняли.
- Допомога, надана до підписання угоди, не буде зараховуватись у фонд. Однак майбутню військову допомогу від США можуть врахувати як внесок у фонд.
- Виплати (так звані роялті) з цього фонду будуть заборонені на тривалий час. Тобто прибутки можна буде лише реінвестувати, а не виводити.
- В угоді не йдеться про діючі проекти. Зокрема, не включаються атомні електростанції, газотранспортна система чи діючі порти.
- Майбутні інвестиції з цього фонду можуть бути направлені не лише на видобуток корисних копалин, а й на інші важливі проекти, такі як інфраструктура, промисловість та енергетика.
- Теоретично, в майбутніх проектах, у які інвестуватиме фонд, можуть йти не лише прибутки, а й ліцензійні/рентні платежі.
- Усі рішення будуть ґрунтуватися на міжнародному праві.
- Угода буде строкова, але передбачає можливість внесення змін за обопільною згодою сторін.
- Процес підписання угоди передбачає три етапи: підписання, ратифікація і зміни в законодавстві для виконання угоди, що потребуватиме значної роботи над новими законами та кодексами.
Угода буде складатися з двох частин: політичної, де обговорюватиметься створення Фонду та основи управління, і технічної, де будуть детально описані аспекти наповнення, інвестування та керування фондом.
- Нагадаємо, адміністрація президента США Дональда Трампа запропонувала Україні укласти угоду про використання природних ресурсів. Вона передбачала створення Спільного фонду відбудови, до якого Україна мала передавати 50% доходів від видобутку нафти, газу та рідкоземельних металів.
- Підписання угоди про корисні копалини між Україною та США мало відбудится 28 лютого, під час візиту Володимира Зеленського до Вашингтону, але зірвалося через його публічну сварку з Дональдом Трампом.
- 18 квітня Україна підписала зі Сполученими Штатами Америки Меморандум щодо угоди про користування надрами. Документ також стосується інших аспектів економічного партнерства.
Читайте також: Угоду про надра із США можуть підписати вже сьогодні: західні ЗМІ дізнались деталі документа