Китайські полонені на Донбасі: як заява Зеленського може змінити відносини з Пекіном

Нещодавно Президент України Володимир Зеленський повідомив про захоплення двох громадян Китаю, які воювали на боці РФ. У Міністерстві закордонних справ (МЗС) Китаю заявили, що не направляли військових до України. Однак подібний інцидент сам по собі вже може зіпсувати відносини між Пекіном і Києвом.
Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на статтю експерта-сходознавця Євгена Добряка у виданні «Главред».
Про факт полону китайських громадян стало відомо з виступу президента України. За його словами, Сили оборони взяли їх у полон у Донецькій області, де ті воювали на боці російської армії.
У відповідь у МЗС Китайської Народної Республіки (КНР) заявили, що Пекін не має відношення до цієї ситуації. Там наголосили, що не направляли своїх військових в Україну для участі у бойових діях.
Офіційно не підтверджено, що ці люди є кадровими військовими Народно-визвольної армії Китаю. Це ключовий момент, адже на відміну від випадку з КНДР, китайських громадян було затримано саме на українській території.
Подібний інцидент загрожує іміджевими втратами для КНР. Китай декларує нейтралітет і дипломатичну підтримку територіальної цілісності України. Але тепер на поверхні – участь громадян Китаю у війні проти нас.
«Якщо Китай дійсно проти участі своїх громадян у війнах, він має чітко й публічно це заявити», – вважає експерт з питань Азії Євген Добряк.
Чи є це свідченням зміни позиції Пекіна? Поки що ні. Але ситуація створює певний дисонанс у китайській зовнішній політиці – між заявами про мир і реальними фактами на полі бою.
Водночас, понад 80% російської економіки нині залежить від Китаю. Тож очікувати, що Пекін дистанціюється від Москви – навряд чи варто.
Проблема може полягати не у двох полонених, а у тому, яку реакцію вони спричинять. І якщо виявиться, що вони підписали контракти ще в Китаї, – наслідки будуть серйознішими.
Цілком можливо, що СБУ отримає додаткову інформацію – і тоді дипломатичний конфлікт лише загостриться.
Китай, як й інші країни Центральної Азії, може офіційно заборонити своїм громадянам брати участь у війні. Деякі держави вже зробили подібні заяви.
Найімовірніше, Пекін не змінить свого партнерства з РФ. Але відносини з Україною можуть охолонути – насамперед у сфері торгівлі та дипломатії.
Китай залишається одним з ключових торговельних партнерів України. Тому будь-яке охолодження відносин загрожує українському експорту.
Цей інцидент також може ускладнити участь Китаю в майбутніх мирних ініціативах, якщо Київ сприйматиме його як сторону, що підтримує агресора.
Якщо реакція Китаю буде м’якою – це стане сигналом, що Пекін не контролює всіх, хто їде воювати, або не хоче втручатись.
У будь-якому разі, ситуація навколо китайських полонених – це тест на справжню позицію КНР щодо війни в Україні. І на нього очікує не лише Київ, а й міжнародна спільнота.
- Нагадаємо, 8 квітня воїнами ЗСУ було захоплено в полон двох китайських найманців, які воювали на боці окупаційних військ Російської Федерації.
- Раніше ми повідомляли, що Служба безпеки України заявила про понад 140 китайських громадян, які пройшли підготовку та вже воюють на боці ворога.
Читайте також: 300 тисяч за російський паспорт: в ЗСУ розповіли про «мотивацію» полоненого китайця воювати за окупантів