Один в один як американський: Грузія ухвалила плагіат «закону про іноагентів» - у активістів та опозиції інша думка

Як повідомило грузинське видання Sova у вівторок, 1 квітня, грузинські неурядові та медійні організації заявляють, що аналогічний закон у США не перешкоджає діяльності незалежних неурядових організацій і вільних ЗМІ, тоді як уряд хоче переінакшити російський закон, «ухвалений проти цивільного сектора».
Законопроєкт регулює, зокрема, питання реєстрації «іноагентів», забезпечення публічності заяви про реєстрацію, подання щорічної фінансової декларації, анулювання реєстрації та проведення моніторингу з метою їхнього «виявлення». Так, документ містить кримінальну відповідальність за ухилення від реєстрації «іноагента» або недотримання відповідних вимог закону.
Забезпечувати виконання закону буде доручено Антикорупційному бюро.
Зауважимо, що оригінальний законопроєкт FARA ухвалили у США у 1930-х роках для придушення нацистської та радянської пропаганди. Його мета - контролювати прямий вплив іноземної сили на внутрішню політику, коли суб'єкти, які фінансуються з-за кордону, не діють автономно і повністю підкоряються вказівкам.
Торік парламент Грузії ухвалив закон «Про прозорість іноземного впливу» – російський аналог закону про "іноагентів" – на тлі багатотисячних протестів, критики опозиції та міжнародних партнерів.
- У жовтні 2024 року в Грузії пройшли парламентські вибори. За даними ЦВК, перемогу здобула провладна проросійська партія «Грузинська мрія», яка набрала 53,9% голосів. За грузинськими законами, ця партія отримує право одноосібно сформувати уряд. Європарламент не визнав результатів парламентських виборів у Грузії й закликав провести нові результати виборів. Почалися протести з вимогою скасувати результати виборів.
- 14 грудня 2024 року відбулися вибори президента Грузії. Їхню легітимність не визнала президентка країни Саломе Зурабішвілі та опозиційні партії.