Енергетичний фронт: Норвегія виділяє 90 млн євро, щоб Україна не залишилася без газу

Норвегія надає додатковий 1 мільярд норвезьких крон (близько 90 млн євро) на імпорт газу в Україну. Це дозволить забезпечити стабільне енергопостачання для житлових будинків, підприємств та державних установ у країні. Про це повідомляє уряд Норвегії, передає BLIK.
«Надійне енергопостачання має критичне значення для стійкості України. Це питання обговорювалося під час візиту президента Зеленського до Норвегії минулого тижня. Сьогодні існує нагальна потреба у збільшенні фінансування імпорту газу для забезпечення електроенергією та теплом. Норвегія робить все можливе, щоб задовольнити цю потребу», – заявив прем'єр-міністр Йонас Гар Стьоре.
Виділені кошти спрямують через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Вони підуть на закупівлю газу з західних джерел, який отримає українська державна компанія «Нафтогаз».
Чому це важливо?
Імпортований газ допоможе задовольнити поточне споживання та збільшити запаси на випадок атак на газову інфраструктуру. Фінансування надано в межах Програми підтримки України Нансена, а 1 мільярд крон взято з бюджету на енергетичний сектор України у 2025 році.
«Атаки на енергосистему України – це удари по її суспільству та економіці. Вони спрямовані на підрив довіри до уряду. Саме тому критично важливо допомогти зберегти доступ до газу», – наголосив міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде, який цього тижня перебуває в Україні.
Роль Норвегії у підтримці енергетики України
З 2022 року Норвегія загалом виділила 3,6 мільярда норвезьких крон на закупівлю газу для України. У 2023 році було передбачено 635 мільйонів крон як гарантію, а тепер ці кошти вивільнені, що збільшує загальний внесок до 1,635 мільярда крон.
«Поки що невідомо, скільки газу Україна потребуватиме цього року. Але внесок Норвегії допоможе краще підготуватися до зими та протистояти можливим атакам з боку Росії», – зазначив Ейде.
- ЄБРР співпрацює з «Нафтогазом» уже кілька років, зокрема в питаннях корпоративного управління. Спрямування коштів через банк дозволяє мінімізувати ризики, такі як корупція та фінансові порушення.
- Також нагадаємо, що нещодавно, посилаючись на слова директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, ми згадували про критичну ситуацію з газом у країні після російських обстрілів.
Читайте також: По яким енергетичним об’єктам не зможуть бити українці та росіяни? У кремлі оголосили повний перелік