Світ готується до нової пандемії: пташиний грип H5N1 добрався до всіх континентів, окрім одного

Міжнародна наукова спільнота дедалі частіше висловлює тривогу через масштабне поширення вірусу пташиного грипу H5N1. Епідеміологи попереджають: це не просто сезонний спалах, а потенційна загроза нової глобальної пандемії, передає BBC.
Йдеться про надзвичайно заразний штам пташиного грипу H5N1, який уже охопив усі континенти, за винятком Австралазії – регіону, що включає Нову Гвінею, Нову Зеландію та сусідні острови Тихого океану.
Інфекцію виявили навіть у пінгвінів в Антарктиці та у верблюдів на території Близького Сходу.
Вірус пташиного грипу вже не обмежується лише птахофабриками. У людей зафіксовано щонайменше 70 випадків зараження, і, на жаль, один із них став летальним.
Хоч вірус H5N1 не новий, сьогодні він становить особливу загрозу. Є три ключові причини, чому експерти б’ють на сполох:
- Вірус вражає понад 70 видів ссавців – від диких тварин до хатніх улюбленців.
- Швидке поширення серед корів, які тісно контактують з людьми.
- Пробіли в контролі: за часів адміністрації Трампа скоротили штат епідеміологів і скасували обов’язкове тестування.
Пташиний грип більше не обмежується лише птахами – вірус дедалі частіше долає міжвидовий бар’єр. Раніше він рідко заражав людей, але тепер це трапляється все частіше і значно швидше.
Оскільки птахи не знають кордонів, із початком весняної міграції експерти очікують ще стрімкіше поширення. У відповідь на загрозу Євросоюз готує рекомендації, що дозволять країнам самостійно вакцинувати свій пташиний фонд. Але навіть щеплені й зовні здорові птахи можуть залишатися носіями активного вірусу.
- На випадок масштабного спалаху серед людей деякі країни, зокрема США, вже зарезервували мільйони доз вакцини проти пташиного грипу.
Читайте також: Ця дешева маска з грядки краща за патчі за 1000 грн: молода картопля, виявляється, корисна й для краси