Україна під загрозою: чи відріже ЄС безмитний експорт уже в червні?

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
21
1 голос
Україна під загрозою: чи відріже ЄС безмитний експорт уже в червні?
Зона вільної торгівлі з ЄС. Фото: AgroPolit
Відновлення митних зборів на український експорт у ЄС може завдати серйозного удару по економіці України. Міністр фінансів Сергій Марченко наголосив, що країна розраховує на подовження преференцій.

Термін дії спеціальних торговельних заходів ЄС, які передбачають скасування мит і квот для українських товарів, спливає 5 червня 2025 року. Це питання стало предметом активних дискусій, оскільки Україна прагне збереження цих преференцій, особливо на тлі невизначеності щодо подальшої фінансової підтримки від США.

В інтерв’ю Financial Times міністр фінансів України Сергій Марченко наголосив, що повернення мит завдасть серйозного удару по економіці країни. За його словами, частка експорту до ЄС становить близько 10% від загального обсягу експортних надходжень України, які у 2024 році досягли $41 млрд.

«Європейський Союз – наш ключовий торговельний партнер, тому для нас було б дійсно руйнівним, якби ми знову опинилися в ситуації, як до війни», – заявив Марченко.

Українська влада активно лобіює продовження дії безмитного режиму, однак окремі країни-члени ЄС, зокрема Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія, виступають проти, оскільки побоюються негативного впливу на своїх фермерів. У 2023 році для зменшення напруження було запроваджено механізм екстреного обмеження імпорту окремих товарів, таких як яйця, цукор, овес і мед.

Переговори щодо продовження угоди тривають, проте час спливає. FT зазначає, що найбільш вірогідний сценарій – це тимчасове продовження чинної угоди. Водночас Марченко підкреслив, що ЄС не може відкладати рішення до останнього моменту:

«Наші виробники потребують передбачуваності щодо експорту, ЄС не може починати переговори за тиждень до закінчення терміну дії чинного регулювання».

  • Від того, як завершаться переговори, залежатиме не лише економічна стабільність України, а й подальші торговельні відносини з Євросоюзом.

Читайте також: Земля дешевшає, але не всюди: які регіони втратили в ціні найбільше