Названо добавки, які покращують емоційний стан і запобігають депресії: це не Магній і не Вітамін D
Рослинні препарати й харчові добавки не здатні повністю замінити психотерапію або медикаменти, які призначає лікар. Втім, саме вони найчастіше стають першою лінією «допомоги» при самолікуванні. І хоча це не завжди ефективно чи безпечно, тенденція залишається поширеною.
За інформацією Центрів із контролю та профілактики захворювань США (CDC), у 2021 році 21 мільйон дорослих і 3,7 мільйона підлітків у США повідомили про хоча б один епізод великого депресивного розладу. Однак лише 61% дорослих і 40,6% підлітків отримали відповідне лікування. У Великій Британії ситуація ще складніша – медичну допомогу отримують менше 15% осіб із симптомами депресії.
Нове дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Pharmacology, вказує, що, хоча більшість засобів на рослинній основі не мають достатньої наукової підтримки, деякі з них можуть відігравати роль у профілактиці та підтримці під час лікування депресії. Проте, експерти наголошують: обережність – понад усе.
Що кажуть науковці: переваги та застереження
Одна з головних причин, чому люди обирають добавки – це доступність і низька вартість порівняно з традиційною терапією.
«Вважається, що природні продукти, такі як рослинні засоби або поживні речовини, можуть допомагати в управлінні депресією завдяки різним механізмам: зменшенню запалення, окисного стресу, впливу на вісь мікробіота–кишечник–мозок, регуляції гормонального фону та нейромедіаторів», – пишуть автори дослідження.
Але безпечними ці засоби залишаються не завжди, розповіла докторка психології Теа Галлахер з Нью-Йоркського університету. Вона підкреслила, що багато блогерів просувають продукти, посилаючись лише на власний досвід, без належного наукового підґрунтя.
«Інфлюенсери просувають продукти, які, за їх словами, «допомогли їм», але наукових доказів недостатньо, щоби ми могли їх рекомендувати».
Що показало дослідження: 4 із 64 – дієві
Науковці проаналізували 64 різні добавки, використавши дані 1367 досліджень і 209 клінічних випробувань. З них 41 добавка була протестована лише один раз – цього замало для об’єктивних висновків.
Добавки з обмеженими або неоднозначними результатами:
- Мелатонін
- Магній
- Куркумін
- Кориця
- Ехіум
- Вітамін C
- Вітамін D
- Кальцій
Добавки, які виглядають перспективно, але потребують глибших досліджень:
- Фолієва кислота
- Лаванда
- Цинк
- Триптофан
- Родіола
- Меліса
«Серед них ромашка, лаванда, меліса й ехіум – це найпопулярніші засоби, які потребують глибшого вивчення безпеки та ефективності», – зазначають автори.
Науково обґрунтованими виявилися лише чотири добавки:
- Омега-3 – знижує рівень кортизолу, гормону стресу.
- Звіробій – продемонстрував ефективність, подібну до антидепресантів, але з меншою кількістю побічних ефектів.
- Шафран – показав результати, співмірні з дією медикаментів.
- Пробіотики – покращують симптоми депресії, зокрема у пацієнтів із клінічною формою, та позитивно впливають на баланс кишкової мікрофлори.
Висновки: природні засоби – не панацея
Результати дослідження можуть стати своєрідною дорожньою картою для тих, хто шукає альтернативні або допоміжні способи боротьби з депресією. Проте важливо пам’ятати: самолікування — це завжди ризик.
Редакція BLIK.ua нагадує: перш ніж розпочинати прийом будь-яких добавок, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
- Раніше ми писали, що науковці з'ясували, які напої є максимально корисними для нервової системи та ще й можуть вберегти від захворювання на рак.
- Також повідомляли, коли найкраще пити каву.