WAR

До якої дати можна добровільно повернутися із СЗЧ: Рада прийняла новий закон

Аватар Сергій Маламура Сергій Маламура
1014
1 голос
До якої дати можна добровільно повернутися із СЗЧ: Рада прийняла новий закон
Військовослужбовець. Фото: Укрінформ
Верховна Рада прийняла законопроєкт, що продовжує терміни для добровільного повернення на службу тих, хто самовільно залишив військову частину. Документ також регулює деякі аспекти їхньої служби.

Парламент 30 квітня підтримав в цілому законопроєкт №13177, що врегульовує окремі питання стосовно військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину. Зокрема, термін для добровільного повернення із СЗЧ продовжено до 30 серпня 2025 року. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк. 

Згідно із ухваленим законопроєктом, з моменту продовження військової служби таким військовослужбовцям поновлюються пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України. Вони можуть продовжити службу за рішенням командира, навіть за наявності розпочатого кримінального провадження. 

«Військовослужбовець якому призупинено військову службу або який під час дії воєнного стану самовільно залишив службу чи дезертував, не користується правом на пільги, гарантії та компенсації. На цей час члени його сім’ї також не користуються правом на пільги, гарантії та компенсації», - зазначив нардеп.

Читайте також: Скількох держслужбовців в Україні мобілізували до лав ЗСУ: в уряді назвали цифру

Водночас новим законом передбачено, що під час дії воєнного стану військова служба таких осіб не призупиняється, а для тих, які залишили і не повернулись до моменту припинення чи скасування воєнного стану, військова служба призупиняється з дня, наступного після припинення чи скасування воєнного стану. 

Термін відсутності таких військовослужбовців не зараховується до вислуги. Окрім того, впродовж цього періоду виплати, забезпечення та пільги не надаються. 

  • За даними ДБР, у період із 29 листопада 2024 року по 1 березня 2025 року на службу повернулося майже 21 тисяча 100 військовослужбовців, які перебували у СЗЧ. 
  • Найбільше військовослужбовців повернулось до Збройних сил України, а також вони «активно» повертались до Національної гвардії та прикордонної служби.
  • У серпні минулого року парламент схвалив закон, яким пропонується не карати за перше самовільне залишення військової частини (СЗЧ) чи дезертирство, якщо військовий сам повернувся і командир дозволить продовжити службу.