Нові правила ВЛК, штрафи за неявку в ТЦК, перебронювання: відомо, які зміни відбудуться 1 квітня

Нові умови проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), штрафи за неявку, скасування старих бронювань – відомо, як все це зміниться з 1 квітня 2025 року.
Штрафи за неявку на ВЛК
Особи з висновком «обмежено придатний» мають повторно пройти ВЛК до 6 червня. Інакше їх можуть оголосити в розшук.
Як повідомив в коментарі «Суспільному» начальник обліку та бронювання Житомирського обласного ТЦК та СП Віктор Полторакін, направлення на ВЛК можна отримати не лише у військкоматі, а й через електронний кабінет. У «Резерв+» можна подати запит на отримання направлення, яке підписується начальником ТЦК та СП у той же день.
Пропуск огляду без поважної причини може призвести до штрафу – від 17 тисяч гривень, якщо не пройти повторну ВЛК до 6 червня 2025 року.
Нові правила ВЛК
З 1 квітня в Україні відбудеться реформа військово-лікарських комісій (ВЛК) – паперові висновки скасовують, і всі документи оформлюватимуться лише в електронному вигляді.
Як працюватиме нова система:
- направлення з реєстру «Оберіг» автоматично надходитимуть у кабінет ВЛК;
- висновки після огляду військовозобов’язаних з’являтимуться в «Оберіг» і відображатимуться в «Резерв+»;
- постанови щодо військовослужбовців зберігатимуться в медичній інформаційній системі ЗСУ;
- з листопада запровадять анонімізацію даних: лікарі не знатимуть, кого саме вони оглядають.
Перебронювання
31 березня – останній день для роботодавців, щоб підтвердити право на відстрочку від мобілізації для своїх працівників. Якщо цього не зробити, компанія втратить статус критично важливої, а всі її співробітники автоматично будуть зняті з бронювання.
Спочатку дедлайн було встановлено на 28 лютого, але через кібератаку на державні реєстри уряд продовжив термін на місяць.
Подати оновлений список працівників на бронювання можна онлайн через портал «Дія». Підтвердження статусу відображатиметься в застосунку «Резерв+». Якщо відстрочку схвалять, вона діятиме до 12 місяців відповідно до періоду критичності підприємства.
Експеримент у ТЦК
У територіальних центрах комплектування (ТЦК) запровадять експериментальний проект: до роботи залучать юристів, психологів та волонтерів.
Як повідомила «Судово-юридична газета» з посиланням на Уповноважену президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольгу Решетилову, це рішення ухвалили після аналізу випадків самовільного залишення військових частин (СЗЧ). Виявилося, що більшість таких випадків стається у перший тиждень після мобілізації.
Щоб покращити адаптацію новобранців, перед початком базової підготовки їм проведуть курси з військового права, міжнародного гуманітарного права, історії України та фінансової грамотності.