Сенсаційне відкриття астрономів: за 124 світлові роки від Землі знайдено хімічні докази позаземного життя

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
450
2 голоси
Сенсаційне відкриття астрономів: за 124 світлові роки від Землі знайдено хімічні докази позаземного життя
Червоний карлик та екзопланета K2-18 b. Фото: NASA/ESA Hubble Space Telescope
Неймовірна знахідка з глибокого космосу – на екзопланеті K2-18 b, що розташована за 124 світлові роки від нас, виявили гази, які на Землі продукують лише живі організми. Але науковці просять не поспішати з висновками – відкриття ще перевіряють.

Міжнародна команда астрономів, використовуючи космічний телескоп Джеймса Вебба, зробила відкриття, яке може стати поворотним моментом у пошуках інопланетного життя. В атмосфері далекої екзопланети K2-18 b вони знайшли хімічні сполуки, які на Землі пов'язані виключно з біологічною активністю.

Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на видання Reuters.

Йдеться про диметилсульфід (DMS) та диметилдисульфід (DMDS) – гази, що утворюються завдяки морському фітопланктону. На нашій планеті їх концентрація мізерна, а на K2-18 b вона виявилась у тисячі разів вищою.

Астроном Нікку Мадхусудхан з Кембриджського університету зазначив:

«Це перший справжній натяк на можливу населену планету за межами Сонячної системи».

Проте вчені обережні у формулюваннях. Вони не заявляють про відкриття життя – лише про потенційні біосигнатури. Це хімічні ознаки, які можуть свідчити про наявність мікроорганізмів.

K2-18 b більша за Землю у 8,6 разів та має діаметр удвічі більший. Вона обертається навколо червоного карлика в сузір’ї Лева, знаходячись у так званій «життєпридатній зоні» – там, де може існувати рідка вода.

За останні роки вчені виявили понад 5800 екзопланет. Та саме K2-18 b зараз вважається одним з найперспективніших кандидатів на наявність життя. Її атмосфера багата на водень, метан, діоксид вуглецю – ймовірні сліди океанічної екосистеми.

Тип таких планет навіть отримав окрему назву – гідроокеанічні світи (hycean worlds). Вони, ймовірно, мають гарячі океани та багаті на водень атмосфери, придатні для мікроскопічного життя.

«Ми живемо в епоху спостережної астробіології. Це справжня трансформація в науці», – наголосив Мадхусудхан.

Водночас деякі експерти попереджають: без повторних спостережень і незалежного аналізу не варто поспішати з висновками. Потрібно підтвердити, що ці гази не могли виникнути без участі живих організмів.

  • Для цього плануються ще щонайменше 2–3 сеанси спостережень за планетою. Лише після цього можна буде з більшою впевненістю говорити про присутність життя за межами Землі.
  • Поки ж людство отримало серйозний привід знову поставити собі вічне запитання: «Чи ми насправді одні у Всесвіті?»

Читайте також: «Лебедина пісня»: Європейська космічна агенція показала знімки унікальної «смерті зірки» з телексопа Габбла