В Україні меншає горобців: вчений назвав причини та пояснив, чи можуть ці птахи стати червонокнижними

Аватар Сергій Маламура Сергій Маламура
2152
3
2 голоси
В Україні меншає горобців: вчений назвав причини та пояснив, чи можуть ці птахи стати червонокнижними
Горобець. Фото: mezinpark.com.ua
В Україні, як і загалом у світі, стає все менше горобців. Орнітологи називають кілька причин такої тенденції. Пов’язана вона із діяльністю людей.

За словами наукового співробітника природного заповідника «Дніпровсько-Орільський», орнітолога Олександра Пономаренка, скорочення популяцій горобців - це загальносвітова тенденція. Ймовірно, невдовзі вже не побачимо зграй по 50-100 птахів. Про це він розповів в інтерв'ю РБК-Україна.

«Їхня популяція, дійсно, скорочується», - сказав науковець.

За його словами, є різні причини такої ситуації. Одна з них – інтенсивна хімізація сільського господарства, коли поля буквально заливають різноманітними гербіцидами. До того ж, сучасні аграрні технології сягнули такого рівня, що після збору врожаю на полі майже не залишається зерна.

«Поля заливають інсектицидами, гербіцидами й всім, чим тільки можна. Горобці, щоб підняти своїх пташенят і наростити жирок перед зимівлею, ведуть їх на зернові культури. Якщо ця пшениця протравлена, то вони її не хочуть їсти», - розповів Пономаренко.

Читайте також: Рожеві фламінго втекли з Одещини через росіян: у нацпарку «Тузлівські лимани» розповіли деталі

На популяцію горобців вплинула також зміна норм будівництва. Українці частіше почали використовувати новітні покрівельні матеріали. Тому птахи тепер не можуть селитися у стріхах, як раніше. Адже там закривають усі щілини. Можливо, вони повернуться до «старої звички» – робити кулясті гнізда в кронах дерев.  

«Зараз у нас на кафедрі біорізноманіття та екології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара є зразок кулястого гнізда польового горобця, яке було побудоване у 2000-х роках», - сказав доцент.

Він нагадав, що скорочення чисельності горобців спостерігається у всьому світі. Зокрема, у Британії впродовж XX сторіччя ледь не в дев'ять разів зменшилась чисельність цих птахів. На думку науковця, зараз горобці повертаються до своєї природної чисельності. Пономаренко вважає, що, ймовірно, це не матиме критичних наслідків.

«Сучасний рівень трансформації екосистем критично не загрожує горобцям. Хоч їх чисельність буде нижчою, але цей вид не стане червонокнижним за 10-20 років», - додав орнітолог.

  • У Чернігові стався унікальний випадок – поблизу історичного району Ялівщина виявили скопу, хижого птаха, занесеного до Червоної книги України. Виявилося, що цей пернатий прибув з Фінляндії, де втік із зоологічного центру.