Вчені знайшли «восьмий континент»: він ховався прямо під територією однієї з країн

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
5058
3
4 голоси
Вчені знайшли «восьмий континент»: він ховався прямо під територією однієї з країн
Континенти Землі з їх затопленими частинами. Ілюстративне зображення: VRT
Науковці зробили сенсаційне відкриття – підводна Зеландія офіційно визнана восьмим континентом Землі. Її площа у 5 млн км², але на поверхні видно лише 5% – саме вони утворюють Нову Зеландію та сусідні острови.

Знахідка, що сколихнула науковий світ. У південній частині Тихого океану під товщею води виявлено величезну ділянку суші, яку офіційно визнано окремим континентом. Мова йде про Зеландію – «прихований» масив площею понад 5 мільйонів квадратних кілометрів.

Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на Geosociety.

Лише 5% Зеландії видно неозброєним оком – це Нова Зеландія, Нова Каледонія та кілька дрібних островів. Решта континенту десятки мільйонів років тому пішла під воду через рух тектонічних плит.

Континент Зеландія. Зображення: GNS Science

Науковці під керівництвом геолога Ніка Мортімера провели масштабні дослідження – від магнітного зондування до аналізу порід. Вони дійшли висновку, що Зеландія відповідає усім геологічним ознакам континенту – зокрема, має цілісну структуру кори, відповідну товщину та унікальні геологічні утворення.

«Ми змогли позначити основні геологічні межі Північної Зеландії, вивчивши магнітні аномалії та вік гірських порід», – йдеться у звіті дослідників.

У зразках знайдено пісковики, базальти та вулканічні гальки, вік яких коливається від крейдового до еоценового періодів. Все це підтверджує теорію, що Зеландія колись була частиною суперконтиненту Гондвани.

Рух плит поступово «втопив» цей масив. Він спочатку відокремився від Антарктиди, а згодом і від Австралії, ставши ізольованою підводною територією.

Попри занурення, Зеландія має величезне значення. Її вивчення дає відповіді на питання про формування континентів, кліматичні зрушення та морську геологію.

«Занурений статус Зеландії аж ніяк не зменшує її важливості для науки», – підкреслили дослідники.

Учені планують продовжити дослідження за допомогою глибоководного буріння та сейсмічного зондування. Нові дані допоможуть зрозуміти, як цей «прихований континент» вплинув на світовий клімат і розподіл фауни.

  • Нагадаємо, на Землі офіційно існує сім континентів: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Австралія та (тепер можливо) Зеландія.
  • Континенти – це великі суцільні масиви суші, які вирізняються геологічною структурою та історією формування. Вони займають близько 30% поверхні планети і є осередками життя, культур та історії людства.

Читайте також: Загадка Стоунхенджу заграла новими фарбами: вчені виявили несподіване походження Вівтарної Брили