Як правильно висаджувати розсаду: досвідчений фермер дає прості поради садівникам для хорошого врожаю

Аватар Віктор Озірний Віктор Озірний
24
2 голоси
Як правильно висаджувати розсаду: досвідчений фермер дає прості поради садівникам для хорошого врожаю
Колаж: BLIK.ua
На BLIK.UA – корисні поради досвідченого фермера: коли можна висаджувати розсаду та як досягнути її найкращого врожаю.

Розсадний спосіб – ключовий у вітчизняному городництві. Досить сказати, що біля половини улюблених культур дачників вирощуються саме з розсади. Проте, звісно, ця справа теж має свої секрети та, як каже молодь, лайфхаки. Що треба робити, щоб вдало розсадити помідор, перець, буряк, моркву, редис і інші культури? Розповідаємо

Які садові та городні культури підходять для розсади?

Культивувати розсадою можна овочі, квіти, зелень – практично без обмежень у розумних межах і за дотримання правил висадження, ґрунтування, вибору тари. 

Найбільш ефективне розсадування для дрібних і теплолюбних насіннєвих матеріалів, а також у випадку, якщо природні умови несприятливі для звичайного відкритого городництва – неродючий ґрунт, засуха, тривале бездощів’я. 

Звісно, вдома на вікні важко розраховувати на значний врожай. Розсада для городу вирощується, переважно, в теплицях і спеціальних розсадниках – як теплих, так і холодних. Але доступність і простота технології дозволяють навіть початківцями городництва спробувати виростити щось своє та набити свої перші ґулі в цій справі.

Конкретно можна вивести в розсаді помідор, перець, буряк, моркву, редис, пастернак, базилік, листковий салат, кріп, зелену цибулю та багато іншого.

Як підібрати тару чи ємність для розсади?

На упаковці вашого посівного матеріалу має бути чітко вказано, на яку площу він розрахований. Від цього треба й відштовхуватися. 

Раніше господині брали будь-який підручний матеріал – пластикові ночвочки, дерев’яні короби, розрізали пластикові пляшки навпіл. Проте індустрія відреагувала на популярність домашніх господарств. Зараз є сучасні способи якісно просадити вашу розсаду. 

  • Пластикові контейнери

Легкі та зручні в транспортуванні різнокольорові судочки та стаканчики. Ці ємності універсальні та гарно поєднуються, ними можна обставити навіть невелике підвіконня. Суттєва проблема виникає при пересадці – так як це все-таки найпримітивніші, неприспособлені ємності, може виникнути ефект переплетення чи пошкодження. Вирішити можна, якщо розсаду грамотно розподілити по 1-3 рослинки на один стаканчик або, якщо судочок цілісний і продовгуватий, по 1-й рослинці з пропуском місця. 

  • Торф'яні таблетки

Це більш сучасний спосіб, коли ви отримуєте плоский кругляк ґрунту, який можна от так само дістати й пересадити прямо з самим торфом. До того ж, торф є хорошим піддобрювачем і гарно розкладається в ґрунті. Важливо зберігати баланс поливу, тому що ґрунт і торфом на вікні під сонцем і з батареєю опалювання швидко твердітиме та відставатиме від стінки. А якщо занадто зволожити таку «таблетку», може виникнути цвіль. 

  • Звичайні горщики

Також цілком прийнятний варіант. Випробуваний роками. Єдине, звісно, треба враховувати, що для розсади не потрібна така глибина, як для, наприклад, вазону. І відповідним чином дбати про грамотне покриття саджанцями всієї площі – рівномірно та рівновіддалено. Тут також дуже важливо правильно поливати розсаду та тримати хороше освітлення. 

Яка ємність на сьогодні вважається найбільш прогресивною та урожайною? Взагалі в розсади досить висока успішність, але навіть на фоні іншої тари виділяється торф’яна таблетка. Вважається, що приживлюваність розсади в таблетці з торфу наближається до неймовірного показника в 100%.

Проте, повірте, найголовніше – це ваша практика та вміння аналізувати свої успіхи та невдачі в городництві. Старосвітські способи, за умови дотримання всіх норм, ви матимете свої 85-95% успіху. 

Які потрібні умови для успішної розсади?

Вам необхідні якісний посівний матеріал, родюча ґрунтосуміш, а також правильно вибране місце для вашої розсади. 

Стежте за освітленням – воно не повинне бути ні надмірним, ні недостатнім. Якщо у вас сонячна сторона, в період найвищої сонячної активності дотримуйтеся норм поливу. Якщо у вас недостатньо освітлене вікно, може знадобитися лампа денного світла. Також рекомендується використовувати штучне освітлення і вночі. 

Температура кімнатна цілком підійде для всіх основних завдань. Вологість також повинна бути середньою, адже однаково шкідлива як надмірна сухість, так і вологість. Вона загрожує грибком і гниттям вашої розсади. А якщо повітря погано провітрюється, є пересушеним опаленням (ну, наприклад, обігрівачем) і важкими працюючими приладами – це також дуже погано для вашої майбутньої розсади. 

Розсаду можна висаджувати тільки вдома? А якщо в мене мало місця?

Якщо ви хочете великий урожай, можна розглянути свій варіант із теплицею. Є різні варіанти: парники, плівкова чи віконна теплиця, теплий чи холодний розсадник. Кожен із них має свої суттєві особливості, проте головне – серйозна витрата енергоносіїв на обігрів. 

Як підготувати розсаду для різних культур?

Вам знадобиться знати кілька важливих нюансів. По-перше, підберіть якісний посівний матеріал. Здебільшого, відомі фірми, які багато років продають насіння, стараються тримати якість на звичному рівні. Проте що робити, якщо ви придбали насіння, в якому сумніваєтеся?

Може виявитися корисним відсортувати насіння. Побачити браковане можна, якщо помістити насіння в слабосолений теплий розчин води. Браковане насіння спливе впродовж хвилини. 

Перед садінням можна злегка прогріти насіння на підвіконні чи на ситі над гарячою водою. 

Сучасне насінництво дає зазвичай хороший результат, який можна покращити належними умовами зберігання, відбором найкращих насінин, обробкою стимуляторами росту. Загартування та знезараження насіння може також допомогти. 

Головна умова – це дотримання всіх умов. І щодо температури повітря, і щодо температури ґрунту, і щодо складу родючої ґрунтосуміші, і щодо грамотного висаджування. 

Коли садити розсаду для огірків, помідорів, редиски, салату та інших культур?

Як правильно висадити розсаду капусти? Корисні поради. 

Насіння капусти потребує особливої уваги – його потрібно знезаразити від гнилі, бактеріозу, борошнистої роси, чорної плямистості. Для цього вистачить 20 хвилин обробки насіння в воді, підігрітій до 40-50С. Далі насіння треба охолодити 2-3 хвилини й уже можна висаджувати. Стежте, щоб температура в повітрі та на ґрунті була біля 18С чи вищою.

Розсаду пізньої капусти на постійне місце можна висаджувати в середині травня чи навіть на початку червня. До речі, середньопізню та пізню капусту ви можете спокійно висаджувати в холодному розсаднику.

Як правильно висадити розсаду томату, перця, баклажану? Корисні поради. 

Помідори, перець і баклажан – теплолюбні, тож і вимогливі щодо якісного розсаджування. Вони потребують теплого парника чи стабільної кімнатної температури, повного дотримання всіх вимог. При появі першого справжнього, повного листочка деякі практики радять провести проріджування та пікіровку, а також провести підсипання землею підсім’ядольне коліно. При обробці добривами треба уникати опіку саджанців – для цього міндобрива варто змити з них відразу ж після обробки. 

Якщо все йде за планом, при 50-60 днях розсада помідора вже повинна мати 6-7 листочків, у перцю й баклажана – по 4-5 листочків, а ще через два тижні можуть проявитися бутони й квітки на перших китицях. Це ознака, що вже можна замислитися про вибирання з парника чи посівного ящика.

Перед цим процесом ретельно вивчіть вашу розсаду – вибракуйте хворі й недорозвинені рослини, змочіть коріння в грунтовий розчин, що допоможе зберегти під природнім сонячним освітленням мичкувату кореневу систему. Ці прості поради, а також правильний вибір часу щодо прогнозу погоди, допоможуть вам отримати гарний урожай. 

Як правильно висадити розсаду гарбузових і баштанних культур? Корисні поради. 

Гарбузові овочеві культури дуже швидко стартують – тобто, вже на початковому періоді в них оформлюється швидкий ріст стрижневої кореневої системи. Це не дуже добре саме для розсадництва, бо іноді при пересадці сформовані корінці обриваються, тож рослини погано приживаються. 

Тому гарбузові потрібно вирощувати в перегнійно-земляних або торфо-перегнійних ґрунтах, і бажано – в глибших горщечках для вільнішого розвитку кореневої системи. Висаджувати їх можна вже в віці 25-30 днів. 

Дуже важливим є якісне збереження насіння та прогрівання 2-3 години при 50-60С перед висівом. Такі заходи знезаражують та готують насіннєвий матеріал до якісного та швидкого розвитку в розсаді. Варто також виставляти гарбузові під більш інтенсивні сонячні ванни з орієнтовною температурою біля 25С. У перший же тиждень у гарбуза мають з’явитися перші сходи, +/– через кілька днів – у огірка, кабачка, кавуна, дині. 

Всі сіянці потребують стабільної температури, постійного доступу до освітлення та регулярного поливання. За таких умов ви отримаєте прогнозований і хороший результат.