Україна і США підписали угоду про надра: сторони назвали основні положення документа

Аватар Сергій Маламура Сергій Маламура
82
2 голоси
Україна і США підписали угоду про надра: сторони назвали основні положення документа
Скотт Бессент і Юлія Свириденко. Фото: facebook.com/yulia.svyrydenko
Україна і Сполучені Штати Америки підписали угоду про економічну співпрацю, яку ще називають угодою про надра. Українська та американська сторони назвали основні положення документа та його пріоритети.

Угоду про надра підписали перший віцепрем'єр-міністр - міністр економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент. Документ передбачає створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Про це Юлія Свириденко повідомила у Facebook. 

«Спільно із США ми створимо Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції у нашу державу», - зазначила вона.

Свиридено також виклала основні положення угоди. Наголосила, що всі ресурси на українській території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності. А фонд створюється - 50/50. 

«Управлятимемо ми цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами», - наголосила Свириденко.

За її словами, державні компанії й далі належатимуть Україні. Угода також не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США. Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс. 

«Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково – на десятиліття», - зазначила віце-прем’єр.

Свириденко також зазначила, що спільний Фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. А доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду. Для функціонування Фонду потрібно лише внесення змін до бюджетного кодексу. Документ також має ратифікувати Верховна Рада.

«Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога», - підкреслила Свириденко. 

За її словами, доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати. США робитимуть внески до Фонду. Вони можуть бути й у вигляді нової допомоги, наприклад, системами ППО для України. Україна ж вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки. Україна також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне. 

Фонд інвестуватиме у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. 

«Важливо, що Фонд може інвестувати виключно в Україну. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну - у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково», - зазначила віце-прем’єр.

Читайте також: Стефанішина прокоментувала перемовини щодо корисних копалин: що сказала міністерка юстиції про зустріч у США

«Історичною угодою» назвав підписаний договір міністр фінансів США Скотт Бессент.  За його словами, під керівництвом президента США Дональда Трампа американський Мінфін та Міжнародна фінансова корпорація розвитку США (DFC) «працюватимуть разом з урядом України, щоб завершити програмне управління та просувати це важливе партнерство».

«Завдяки невтомним зусиллям президента Трампа щодо забезпечення тривалого миру, я радий оголосити про підписання сьогоднішньої історичної угоди про економічне партнерство між Сполученими Штатами та Україною, яка засновує Інвестиційний фонд відновлення США та України», - наголосив Бессент.

Він нагадав слова Трампа про відданість з боку Штатів сприянню припиненню «цієї жорстокої та безглуздої війни». За словами Бессента, ця угода чітко сигналізує Росії про те, що адміністрація Трампа віддана мирному процесу, зосередженому на вільній, суверенній і процвітаючій Україні в довгостроковій перспективі. 

«Президент Трамп передбачив це партнерство між американським і українським народом, щоб продемонструвати відданість обох сторін тривалому миру та процвітанню в Україні», - заявив американський міністр.

Він наголосив, що ані державі, ані особі, яка «фінансувала чи постачала російську військову машину – не буде дозволено отримати вигоду від відновлення України».

  • Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що досягнуто певного прогресу у переговорах із США щодо угоди про надра. За його словами, вона не включатиме американську допомогу, надану до підписання документа. 
  • Підписання угоди про корисні копалини між Україною та США мало відбудится 28 лютого, під час візиту Володимира Зеленського до Вашингтону, але зірвалося через його публічну сварку з Дональдом Трампом.