Ukraine2EU: Європа відкриває двері для України – реальний шанс чи дипломатичний маневр?

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
18
1 голос
Ukraine2EU: Європа відкриває двері для України – реальний шанс чи дипломатичний маневр?
Прапори ЄС та України. Фото: LexInform
Країни Євросоюзу ініціювали програму Ukraine2EU, покликану прискорити підготовку України до вступу в ЄС. Ініціатива з бюджетом у 16,5 млн євро покликана надати нашій країні необхідну підтримку для впровадження реформ.

Програма Ukraine2EU, запущена Євросоюзом у співпраці з Литвою, Данією та Швецією, має на меті надати Україні експертну та стратегічну допомогу для реалізації необхідних реформ, що є обов’язковими для вступу до блоку. Про це повідомляє BLIK з посиланням на телеканал Freedom.

Як ми раніше писали, наразі Україна та ЄС вже завершили двосторонній скринінг за трьома переговорними кластерами:

  • «Основи»;
  • «Внутрішній ринок»;
  • «Зовнішні відносини».

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у інтерв'ю телеканалу підкреслив історичну важливість цього процесу:

Шмигаль також підкреслив історичну важливість цього процесу: «Повернення до європейської сім’ї – це не просто наша мета, це наш історичний шлях, від якого ми не можемо відвернутися. І ця програма є новою можливістю для досягнення цієї мети».

Він додав, що у 2025 році Україна прагне одночасно відкрити всі шість кластерів переговорів про приєднання.

«Ми активно працюємо над досягненням цієї мети. Я впевнений, що для досягнення цієї мети не існує жодних реальних перешкод, необхідні тільки політична воля і загальна прихильність наполегливій роботі», – зазначив прем'єр.

Процедура вступу до ЄС передбачає 35 переговорних розділів, 33 з яких об’єднані в шість тематичних кластерів. Данія, яка головуватиме в ЄС з 1 липня 2025 року, висловила сподівання, що вдасться переконати Угорщину відкрити переговори про вступ України до ЄС.

«Розширення є ключовим пріоритетом для нас під час нашого головування. І в нас є мета пройти якомога далі, особливо з Україною. І, як я вже сказала, ми маємо бути амбітними, тому закликаємо відкрити всі кластери. У 2025 році має бути можливість відкрити всі кластери з Україною. Технічно це можливо, і це в рамках підходу, заснованого на заслугах», – зазначила міністерка з європейських справ Данії Марі Бьєрре.

Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова попередила, що Київ може зіткнутися із затримками та відхиленнями в процесі вступу. Вона наголосила на важливості реформ:

«Є усвідомлення того, що на шляху реформ ми можемо допомогти. Але це ваша робота, і це на ваших плечах, на плечах політиків і ширшої групи зацікавлених сторін – проводити реформи, хоч би якими популярними чи непопулярними вони б не були».

Також вона звернула увагу на інформаційну боротьбу:

«Переговори принесуть розчарування, затримки, відхилення, і я вважаю, що дуже важливо працювати з українською громадськістю, щоб мати можливість забезпечувати підтримку. Це особливо правильно в розпал гібридної війни, дезінформації, неправдивих наративів, які Росія не тільки хоче, а й здатна вести в Україні. Тому збереження суспільної підтримки дійсно необхідне, як і боротьба з наративами», – пояснила вона.

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс висловив упевненість, що Україна може стати членом ЄС вже 1 січня 2030 року, та наголосив на готовності Литви поділитися своїм досвідом.

«Ми віримо в членство України в ЄС, і я дійсно вірю, що з членством України в ЄС ми можемо бути геополітичним гравцем у світі. Це єдина гарантія безпеки і безпеки Євросоюзу в глобальний непередбачуваний час, і це те, що нам потрібно. Точна дата, яку згадував наш президент, це не просто ідея, що «поставмо дату», ми віримо, що ми можемо це зробити, і у 2030 році, 1 січня, ви можете стати членом Європейського Союзу, і це досяжно», – заявив він.

Спеціальний уповноважений Швеції з питань відновлення, бізнесу та розвитку України Ульрік Тідестрем зазначив, що вражений прогресом, який демонструє Київ на шляху вступу до ЄС.

Читайте також: Україна отримає від ЄБРР допомогу на відновлення енергетики: віце-президент організації назвав суму