Вражаюче відкриття про котів: як вони стали домашніми і до чого тут ритуали у Стародавньому Єгипті

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
692
2 голоси
Вражаюче відкриття про котів: як вони стали домашніми і до чого тут ритуали у Стародавньому Єгипті
Єгипетська піраміда та кіт. Колаж: Останній Бастіон
Дослідження вчених показують: сучасний кіт може походити не з Європи, а з Єгипту, де його предків масово приносили в жертву. Це могло вплинути на їхню поведінку та приручення. Але ця версія ще потребує підтвердження.

Сучасний кіт, ймовірно, став домашнім через жорстокі обряди стародавнього Єгипту. Таку гіпотезу висунули дослідники з Риму та Ексетера, проаналізувавши 70 стародавніх ДНК-матеріалів котів із різних куточків світу. Про це повідомляє Blik.ua з осиланням на Sciencealert.

Археологи вважають, що близько 3 тисяч років тому в Єгипті масово муміфікували тварин. Серед них — і коти, яких приносили в жертву богині Бастет. Загалом могло бути муміфіковано до 70 мільйонів тварин.

Щоб задовольнити цей попит, єгиптяни розводили котів у великих кількостях. Саме тоді, ймовірно, почався відбір більш ручних і спокійних тварин – основа для подальшого одомашнення.

Це підтверджується аналізом ДНК, який свідчить: «предок» сучасного кота ближчий до африканського дикого кота, ніж до європейського, як вважалося раніше. Зокрема, найдавніший підтверджений «домашній» кіт – це муміфікована тварина з Єгипту віком близько 2500 років.

Муміфікований кіт у Луврі. Ілюстративне фото: Louvre

Цікаво, що грецькі та римські культи також відігравали роль у поширенні тварин. Так, наприклад, лані були пов’язані з богинями Артемідою та Діаною, а курей шанували у культі Меркурія. Так само й коти – разом із поклонінням Бастет – розповсюджувались світом.

«Наші результати демонструють, що сучасні коти, ймовірно, розповсюдилися не з родючого півмісяця чи Європи, а з Північної Африки», – йдеться в дослідженні.

Проте частина науковців все ще вважає, що приручення котів могло відбуватися й раніше – паралельно в різних регіонах. Наприклад, у 2004 році виявили поховання кота разом із людиною на Кіпрі віком 9500 років. Але його генетика надто зіпсована, щоб підтвердити одомашнення.

  • Науковці визнають: їм бракує ДНК сучасних і стародавніх котів саме з Єгипту. Саме це, на їхню думку, могло б остаточно підтвердити єгипетське походження домашніх пухнастиків.

Читайте також: Загадка Стоунхенджу заграла новими фарбами: вчені виявили несподіване походження Вівтарної Брили