Науковці розкрили секрет кольору, якого не існує: це просто ілюзія вашого мозку

Вчені виявили, що популярного фіолетового кольору, який багато хто вважає реальним, насправді не існує. Причиною є те, як мозок обробляє кольори. Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на DailyMail.
Коли ми бачимо одночасно червоні та сині хвилі світла, це створює плутанину в очах і мозку, оскільки ці кольори знаходяться на протилежних кінцях спектра видимого світла.
Щоб компенсувати цю плутанину, мозок згинає спектр світла в коло, з'єднуючи червоний і синій, утворюючи фіолетовий. Це означає, що хоча ми й бачимо фіолетовий колір, він є результатом того, як мозок намагається розв'язати суперечність між двома протилежними хвилями світла.
У звичному спектрі кольорів, який описується абревіатурою ROYGBIV (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, синій, індиго (синьо-фіолетовий) та фіолетовий), фіолетовий не є «спектральним» кольором. Це означає, що він не має своєї власної хвилі світла, як це є у червоного чи синього.
У цей спектр входять лише кольори, які мають конкретну довжину хвилі, і фіолетовий, хоча й згадується в цьому контексті, відноситься до найкоротших хвиль світла, включаючи ультрафіолетові промені, що викликають опіки.
Процес сприйняття кольору починається, коли світло потрапляє в око та активує спеціальні клітини, звані конусами, які допомагають нам бачити кольори.
Існує три типи цих клітин:
- чутливі до коротких хвиль (сині та фіолетові),
- чутливі до середніх хвиль (зелені та жовті),
- чутливі до довгих хвиль (червоні та помаранчеві).
Ці клітини відправляють сигнали через зоровий нерв до мозку, який обробляє інформацію. Перш за все, сигнали потрапляють до таламуса, який відповідає за обробку сенсорних сигналів, а потім – до зорової кори, де мозок аналізує, які клітини були активовані, і як сильно.
Коли світло потрапляє між двома кольорами – скажімо, між синім і зеленим, активуються одночасно два типи конусів, і мозок порівнює рівень їх активації, щоб визначити кінцевий колір. Ця система дозволяє нам бачити не тільки основні кольори, але й їхні відтінки, як, наприклад, бірюзу чи фісташковий.
Однак фіолетовий є унікальним, оскільки він виникає в результаті поєднання червоного та синього кольорів. Оскільки ці два кольори перебувають на протилежних кінцях спектра, їхнє поєднання створює помилку в мозку. Щоб виправити цю плутанину, мозок «згинає» спектр світла в коло, що дозволяє об'єднати ці два кольори і створити фіолетовий.
- Завдяки цьому механізму наш мозок переконує нас, що ми бачимо колір, якого насправді не існує в природному сенсі.
- Попри це, фіолетовий колір має важливе значення в людському суспільстві, асоціюючись із королівською владою, розкішшю, таємницями і магією.
- Тож якщо фіолетовий – ваш улюблений колір, подякуйте своєму мозку, що створює його для вас!
Читайте також: Рожевий Місяць зійде над Україною: чому він буде найменшим у 2025 році