Податкова вимагає дані українців від банків: до Ради внесли законопроєкт про Єдину зону платежів з ЄС

Як свідчить картка законопроєкту №13233, який з'явився на сайті парламенту, українські банки розкриють податковій інформацію про:
- відкриття/закриття банківських рахунків та електронних гаманців фізичних осіб;
- укладення або розірвання договорів на користування індивідуальними банківськими сейфами.
Крім цього, податкова зможе передавати інформацію з цього реєстру наступним органам:
- Державній службі фінансового моніторингу;
- Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА);
- Національному антикорупційному бюро (НАБУ);
- Бюро економічної безпеки (БЕБ);
- Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК);
- органам державної виконавчої служби;
- приватним виконавцям.
За словами міністра фінансів Сергія Марченка, ці новації — необхідна умова для приєднання України до міжнародної системи переказів у євро SEPA.
«Я вважаю, що нам потрібно прийняти той факт, що, якщо ми хочемо отримати можливість здійснення платежів у євро, ми маємо максимально швидко прийняти цей закон. У нас немає іншого вибору. Це наші зобов’язання перед партнерами і це крок, який дозволить адаптувати наші платежі до зони євро», — цитує його слова портал Minfin.
Найскандальніше положення цього проєкту — створення Реєстру банківських рахунків та індивідуальних банківських сейфів фізосіб. Його вести має податкова служба, яка достеменно знатиме, які банківські рахунки мають громадяни та де вони відкриті.
Правники відразу помітили у законопроєкті низку ризиків для українців. Зокрема те, у країнах Європи держреєстрів банківських сейфів ніколи не існувало. Адвокат Олександр Курявий заявив, що доступ до інформації про рахунки державні органи отримають без рішення суду, що є порушенням банківської таємниці.
Додатковими наслідками ухвалення документа юрист називає нові кіберзагрози, оскільки дані можуть викрасти, а також зростання суспільної недовіри до фінансової системи України, та самого Мінфіну.
«Створення реєстру — крок до євроінтеграції. Але без надійного захисту даних і чітких правил доступу ризики значно переважають переваги», — вважає правник.
Для того, щоб мінімізувати можливі негативні наслідки, правознавець рекомендує громадянам задекларувати доходи, а ФОПам не використовувати особисті рахунки для бізнесу.
Читайте далі: Гетманцев заговорив про декриміналізацію контенту моделей OnlyFans: відомо, для чого це потрібно