Пенсійний парадокс: чому деяким суддям платять у 80 разів більше, ніж звичайним українцям

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
14
1 голос
Пенсійний парадокс: чому деяким суддям платять у 80 разів більше, ніж звичайним українцям
Пенсійні виплати суддям. Ілюстративне фото: Главком
У Мінсоцполітики пояснили, чому судді отримують пенсії у сотні тисяч гривень і чому уряд не може це обмежити. Незважаючи на суспільне обурення, механізм виплат залишиться незмінним через гарантії незалежності судової влади.

Максимальний розмір суддівської пенсії в Україні досягає 390 тисяч гривень. При цьому більшість пенсіонерів змушені жити на суми, що не перевищують 5 тисяч гривень. Чому така ситуація збережеться, пояснює Blik.ua з посиланням на слова міністерки соцполітики Оксани Жолнович у інтерв'ю «Obozrevatel.com».

За її словами, судова влада є окремою гілкою і уряд не має права впливати на її фінансування.

«Щомісячне довічне грошове утримання суддів – це не просто пенсія, а гарантія незалежного правосуддя», – наголосила Жолнович.

Конституційний Суд України раніше закріпив, що такі виплати мають бути незмінними і не вважаються соціальною допомогою. Це – спеціальний механізм підтримки суддів у здійсненні їхніх повноважень.

Водночас міністерка визнала, що в суспільстві є обурення через такий розрив у пенсіях. Вона підкреслила, що у владі шукатимуть «баланс між соціальним захистом суддів і їхніми професійними гарантіями».

На початок 2024 року середня пенсія судді становила майже 100 тисяч гривень. Для порівняння, прокурори отримують близько 22 тисяч гривень, а пенсії «чорнобильців» – у середньому 12,9 тисячі гривень.

Загалом в Україні майже 3 770 суддів отримують довічне грошове утримання. Серед прокурорів таких пенсіонерів понад 5 800 осіб. Кількість спецпенсіонерів продовжує зростати, навіть попри загальне скорочення кількості пенсіонерів.

  • Право на щомісячне довічне грошове утримання мають судді, які пішли у відставку. За законом, це можливо після досягнення віку 60 років для жінок і 62 роки для чоловіків.
  • Сума виплат залежить від посади: судді у відставці отримують 50% винагороди діючого судді. А за кожен рік роботи понад 20 років нараховується ще плюс 2% до виплат.
  • При цьому розмір довічного утримання суддів законом не обмежується. Відповідні норми закріплені в законі «Про судоустрій і статус суддів» та Конституції України.
  • Раніше ми повідомляли, що в Україні приблизно 1,5 мільйона громадян отримують вкрай низьку пенсію, меншу за 100 доларів США.

Читайте також: В Україні суттєво зменшилася найбільша пенсія: яку суму вона становить прямо зараз