В Україні зростатиме зарплата: Нацбанк зробив оптимістичний прогноз на найближчу перспективу

В Україні фіксуватимуть подальше зростання заробітних плат у приватному секторі. До цього призводить невідповідність на ринку праці між попитом і пропозицією кваліфікованих робітників. Водночас спостерігається пожвавлення економічної активності. Про це йдеться у новому Інфляційному звіті повідомляє Національний банк України.
«Це матиме найбільший проінфляційний ефект у поточному році. Проте він поступово вщухатиме разом з уповільненням темпів зростання заробітних плат на прогнозному горизонті через поступове вирівнювання дисбалансів на ринку праці», - йдеться у публікації.
У Нацбанку зазначили, що в першому кварталі 2025 року на ринку праці зростали і попит, і пропозиція робочої сили. Порівняно з аналогічним періодом минулого року збільшилася як кількість вакансій, так і резюме. Через високий попит на працівників в Україні зменшилася частка безробітних і збільшилась кількість зайнятих до найвищого рівня за час повномасштабної війни.
Читайте також: Яка зарплата в українських IT-фахівців: аналітики назвали суми заробітків вдома та за кордоном
За даними НБУ, підприємства також почали активніше залучати до ринку праці тих, хто раніше був менш представленим на ньому. Йдеться, зокрема, про студентів, пенсіонерів, людей з інвалідністю та ветеранів. Це покращило ситуацію з нестачею працівників, яка насамперед пов’язана з наслідками війни.
«Проте вона залишалася значною, зокрема на тлі подальшого міграційного відпливу, та стримувала діяльність підприємств і зростання випуску. Збереження значного дефіциту кадрів підживлювало зростання зарплат, доходи населення та відповідно сукупний попит», - повідомили в НБУ.
За прогнозами Нацбанку, через зростання попиту на працівників на тлі обмеженої пропозиції відбуватиметься подальше скорочення рівня безробіття нижче 10%. Це стримуватиме диспропорції на ринку праці, що відображатиметься в обмеженій пропозиції робочої сили відповідної кваліфікації.
Такі диспропорції виникнуть внаслідок змін у структурі економіки, зовнішньої та внутрішньої міграції, мобілізаційних та демобілізаційних процесів.
- Як писав BLIK.ua раніше, ринок праці в Україні зазнає змін: роботодавці постійно шукають кадри, пропонуючи конкурентні зарплати та можливості для розвитку. Однак молодь не готова працювати за низьку зарплату і вимагає більшого балансу між роботою та особистим життям.