Світові ціни на продовольство продовжують зростати: Гетманцев розповів, як це впливає на Україну

Світові ціни на продовольство продовжують зростати: Гетманцев розповів, як це впливає на Україну
Данило Гетманцев. Фото: rbc
Ціни на продовольство на світовому ринку продовжують зростати через зниження обсягів виробництва та збереження високого попиту. Це створює нові економічні виклики для багатьох країн, зокрема й для України.

Данило Гетманцев у своєму телеграм-каналі повідомив, що у березні 2024 року середнє значення Індексу цін на продовольство FAO становило 127,1 пункти, що на 0,3 пункти більше, ніж у лютому, і на 2,4 пункти вище за показник січня. У порівнянні з березнем 2023 року індекс зріс на 8,2 пункти (6,9%), проте залишався на 33,1 пункти (20,7%) нижчим за рекордний рівень, зафіксований у березні 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Зростання цін на м'ясо та рослинні олії було частково компенсовано зниженням вартості зерна та цукру.

Ціни на продовольство у березні

🔸 Зернові

Індекс цін на зернові у березні склав 109,7 пункти, що на 2,6% менше, ніж у лютому, і на 1,1% – ніж у березні 2024 року. Ціни на пшеницю знизилися через зменшення побоювань щодо врожаю у провідних країнах-експортерах. Кукурудза подешевшала через поліпшення стану культур у Бразилії та початок жнив в Аргентині. Сорго здешевіло, а ціни на ячмінь дещо зросли. Вартість рису знизилась на 1,7% через слабкий попит на імпорт та великі обсяги експортної пропозиції.

🔸 Рослинні олії

Індекс цін на рослинні олії досяг 161,8 пункти, що на 3,7% більше, ніж у лютому, і на 23,9% – ніж минулого року. Пальмова олія дорожчала через дефіцит пропозиції у Південно-Східній Азії, а ціни на соєву, ріпакову та соняшникову олії зросли через скорочення поставок від основних експортерів і високий попит на світових ринках.

🔸 М’ясо

Індекс цін на м'ясо склав 118,0 пункти, що на 0,9% більше за лютий і на 2,7% – за березень 2024 року. Основним фактором стало зростання цін на свинину, зокрема через зняття заборони на експорт з Німеччини та зміцнення євро. Подорожчала баранина через підвищений попит перед великодніми святами, а також яловичина через скорочення пропозиції та високий попит. Ціни на м'ясо птиці залишалися стабільними.

🔸 Молочні продукти

Індекс цін на молочні продукти складав 148,7 пункти, що залишилось на рівні лютого, але на 19,9% більше, ніж у березні минулого року. Стабільність ціни забезпечили зниження вартості сиру при одночасному зростанні ціни на вершкове масло та молочний порошок. Ціни на масло зростали завдяки збільшеному попиту на світових ринках, а ціни на сир знизилися на 1,8% через стабільні поставки в Європі і зменшення попиту.

🔸 Цукор

Індекс цін на цукор склав 116,9 пункти, що на 1,4% менше, ніж у лютому, і на 12,3% – ніж у березні минулого року. Це зниження стало результатом слабкого попиту на світових ринках та завершення посухи в основних районах вирощування цукрової тростини в Бразилії.

 Як це впливає на Україну

Для України, яка є одним із ключових гравців на світовому продовольчому ринку, ціни на сільськогосподарську продукцію мають важливе значення, оскільки аграрний сектор становить близько 60% від експортної виручки країни. У березні ціни стали сприятливими для виробників рослинної олії, але, на жаль, виявились несприятливими для аграріїв, що займаються виробництвом зернових культур.

  • Основною причиною підвищення цін стала тривога щодо зменшення світових запасів у сезоні 2024/25. Погіршення виробничих умов в Індії та несприятлива погода в Бразилії посилили сезонні тенденції, що додатково вплинуло на ситуацію.

Читайте також: Великодній кошик у 2025-му: які продукти в Україні подорожчали найбільше