Головна загроза не з-за океану: експерт пояснив, що насправді впливає на курс гривні

Про це в коментарі виданню РБК-Україна заявив Сергій Мамедов, віцепрезидент Асоціації українських банків та голова правління Глобус Банку. Пише BLIK.
За його словами, хоч запроваджена митна політика США й може стати поштовхом для світової рецесії, Україні зараз загрожує зовсім інше – бойові дії на власній території.
«Існує спокуса пов’язувати курсову ситуацію з американськими митами. Але ми живемо в умовах війни. Завдяки вчасним монетарним заходам український валютний ринок залишається стабільним», – наголосив Мамедов.
Фінансист також нагадав, що в Україні діє режим «керованої гнучкості». Це означає, що курс формує як ринок, так і Нацбанк. У разі ризиків – держава втручається.
Тому 10-відсоткове мито, навіть якщо й матиме вплив, не спричинить серйозних валютних коливань. Тим паче, США – не основний торговельний партнер України.
За словами банкіра, обсяг експорту до США у 2024 році склав лише 2,2% від загального. Для порівняння, понад 57% експорту пішло до Євросоюзу, ще 25,6% – до Азії, 7,6% – в Африку.
Загалом, обсяг експортного виторгу за минулий рік склав 38,9 млрд доларів – це 61,6% від довоєнного рівня 2021 року.
Але саме потенційна світова економічна криза – більш суттєвий ризик. Удар по торгівлі з ЄС через американські мита може позначитися на обсягах валютної виручки.
«Це зменшить надходження валюти в Україну, а отже – і міжнародні резерви. А саме вони нині є головним джерелом валютних інтервенцій НБУ», – зазначив Мамедов.
Крім того, будь-яке скорочення фінансової підтримки з боку партнерів може виявитися критичним, адже значна частина бюджету України фінансується зовнішньою допомогою.
Попри це, головним чинником, який і надалі визначатиме курс та економічну ситуацію в країні, залишається війна.
«Все залежить від того, коли і на яких умовах вона завершиться. Саме це – основний економічний маркер», – підсумував Мамедов.
- Нагадаємо, 2 квітня президент США Дональд Трамп запровадив найбільші за майже два століття мита, що торкнулися практично всіх країн світу.
- Також раніше ми повідомляли, що від цих нових тарифів, накладених президентом Трампом, українські виробники кукурудзи можуть навіть виграти, замінивши американську продукцію своєю.
Читайте також: Курс валют в Україні на 3 квітня: скільки коштують євро та злотий – як політика Трампа впливає на валюту