Пенсійна реформа в дії: українцям доведеться працювати довше, щоб вийти на пенсію в 60 років

З початку 2025 року в Україні почали діяти нові вимоги до страхового стажу для оформлення пенсійних виплат. Тепер, щоб вийти на заслужений відпочинок у 60 років, громадянам необхідно мати щонайменше 32 роки офіційного трудового стажу – на рік більше, ніж потрібно було в 2024 році.
За інформацією Пенсійного фонду України, ця норма продовжить зростати щороку на один рік до 2028 року, поки не досягне 35 років необхідного страхового стажу. Таке поступове підвищення вимог є частиною загальної стратегії реформування пенсійної системи країни.
Для тих, хто не накопичив достатньо офіційного стажу, передбачені альтернативні шляхи отримання пенсії. Так, у 2025 році для виходу на пенсію в 63 роки потрібно мати не менше 22 років страхового стажу. А якщо стаж ще менший, право на пенсійні виплати з'явиться лише після досягнення 65-річного віку.
Важливе уточнення: якщо громадянин досяг пенсійного віку (60, 63 або 65 років) минулого року, але звертається за оформленням пенсії вже в 2025 році, для нього діятимуть торішні вимоги до стажу – 31, 21 і 15 років відповідно.
«Кожен українець має можливість заздалегідь перевірити свій страховий стаж і спланувати вихід на пенсію», – зазначають у ПФУ.
Для цього можна скористатися особистим кабінетом на офіційному порталі Пенсійного фонду, пройшовши верифікацію через застосунок «Дія» або банківську систему. Там відображається не лише наявний стаж, а й орієнтовна дата виходу на пенсію та прогнозований розмір майбутніх виплат.
Необхідно враховувати, що система автоматично обліковує лише стаж, набутий після 2004 року. Періоди трудової діяльності до цієї дати зараховуються за записами в трудовій книжці, які необхідно підтвердити при оформленні пенсії.
У випадку нестачі необхідного стажу українці мають законну можливість його докупити. Вартість одного місяця додаткового стажу становить 44% від мінімальної заробітної плати – приблизно 3520 гривень у поточних цінах. Таким чином, рік додаткового стажу обійдеться в 42,2 тисячі гривень.
- Слід зазначити, що в довгостроковій перспективі Україні все ж доведеться переглянути пенсійний вік через критичне демографічне навантаження – співвідношення працюючих громадян і пенсіонерів уже наблизилося до позначки 1:1, що створює серйозний тиск на фінансову стабільність пенсійної системи.
- Також варто звернути увагу, що реформа передбачає запровадження нового принципу щорічної індексації пенсій. Як і раніше, підвищення виплат проводитиметься в березні, але розрахунок відбуватиметься за новою формулою, яка відрізнятиметься від поточного порядку, де враховується 50% інфляції та 50% зростання заробітних плат.
Читайте також: Коли буде виплата «Нацкешбеку» за лютий та скільки на нього вже витратили з бюджету: в Мінекономіки дали відповідь