Яке свято відзначається 14 березня: День чіпсів і метеликів, іменини Ейнтштейна, Каррі та відеомагнітофону

Аватар Андрій Піскун Андрій Піскун
227
2 голоси
Яке свято відзначається 14 березня: День чіпсів і метеликів, іменини Ейнтштейна, Каррі та відеомагнітофону
Колаж: BLIK.ua
Сайт BLIK.ua розповідає, які свята відзначаються в день 14 березня – також говоримо про народні повір’я, іменини та найвідоміших людей і події, які сталися в цей день у минулому.

Сьогодні – 14 березня, і ось які імена, події, факти та явища визначають цей день. Сайт BLIK.ua перелічує всі головні свята, повір’я. церковні віхи, які стосуються цього дня. 

14 березня: які свята відзначаються в цей день

У світі в цей день – неофіційне свято, присвячене числу π. Міжнародний День Пі призначений на третій місяць і 14-й день року тому, що в скороченні важливе число складає якраз 3,14. 

Міжнародний день дій проти гребель припадає на 14 березня. Його заснувала в 1997 році Міжнародна мережа річок і присвячує це свято на захист рік, води й життя.

Також 14 березня в світі – це День метеликів.

В Україні 14 березня відзначається День українського добровольця. Він покликаний відзначити подвиг перших 500 добровольців самооборони Майдану, які вирушили на полігон поблизу Києва в 2014 році для формування першого добровольчого батальйону. 

14 березня в Андоррі – День Конституції, в Японії – Білий день (коли ви віддячуєте милим і близьким вам людям за подарунки на День Святого Валентина), в Албанії – День весни, в Естонії – День рідної мови, в Великій Британії – День юриспруденції чи День юриста, в США – День картопляних чіпсів.

Чиї іменини (день Ангела) 14 березня?

У православ’ї в цей день іменинники – Матильда, Ростислав, Зіта, Олександр, Антон, Василь, Дарина, Надія, Ольга, Антоніна. 

Це День пам'яті Святої Матильди; Святого Князя Ростислава І; Слуги Божої Королеви Зіти.

Ростислав Мстиславич був князем руським із династїі Рюриковичів, онуком великого київського князя Володимира Мономаха. 

Хто з відомих людей народився 14 березня?

Значний австрійський композитор Йоганн Штраус-старший (1804), скрипаль і диригент, автор «Маршу Радецького», вальсів «Життя – танець», «Віденської душі», «Тальоні», «Віденський», кадрилі Віденського карнавалу. 

Перший король об'єднаної Італії Віктор Емануїл II (1820). 

Великий німецький науковець Пауль Ерліх (1854), лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини 1908 року, один із тих, хто стояв перед витоками наук імунології та хіміотерапії.

Великий німецький і американський фізик Альберт Ейнштейн (1879), лауреат Нобелівської премії з фізики 1921 року. Сформулював теорію відносності. Був знайомий і товаришував із українським науковцем Іваном Пулюєм, першовідкривачем рентгенівських променів.

Видатний український актор Амвросій Бучма (1891), який служив у харківському Березолі Леся Курбаса та Київському театрі імені Iвана Франка. Режисер-постановник кінофільму «Земля» за Кобилянською (1954), кіноактор у фільмах «Тарас Шевченко» (1926) — роль Тараса Шевченка, «Подвиг розвідника» (1947) — роль агронома Лещука, «Украдене щастя» (1952) — роль Миколи Задорожного. 

Американський баскетболіст Стефен Каррі (1988), 4-разовий чемпіон НБА, олімпійський чемпіон Парижа 2024. Розігруючий захисник Ґолден Стейт Уорріорс. Історичний рекордсмен НБА з 3-очкових кидків.

Американська гімнастка Сімона Байлс (1997), 19-разова чемпіонка світу, 21-разова медалістка Олімпіади Ріо, Токіо та Парижу (в тому числі 7 золотих медалей).

У цей день сталися такі події

14 березня 1489 року Кіпр проданий Венеціанському королівству. На такий крок королева Кіпру Катерина Корнаро змушена була піти через політичну кризу та економічну безвихідь. 

14 березня 1492 року відбулося вигнання євреїв із Іспанії. Королева Кастильська Ізабелла поставила 150 тисяч чоловік перед загрозою вислання, змушуючи їх прийняти християнську віру. Католиками вимушено стало чимало сефардів.

14 березня 1839 року з’явилося слово «фотографія». Британський науковець Джон Гершель описав так перед колегами можливість передачі зображення на папір чи інші поверхні. 

14 березня 1900 року уряд і парламент США прийняв золотий стандарт, затвердивши один паперовий долар еквівалентним 1,5046 грамам чистого золота.

14 березня 1914 року відбувся перший авіапереліт Київ - Одеса. Льотчик Нестеров і механік Руденко дісталися від одного міста до іншого за один день. На жаль, Перша світова зробила авіацію заручницею бойових дій. Петро Нестеров невдовзі загинув, виконуючи трюк вищого пілотажу – «петлю Нестерова» – на Львівщині.

14 березня 1923 року Рада Послів держав Антанти визнала анексію Східної Галичини і Західної Волині Польщею. Щоправда, менш як за 20 років українські землі возз’єднаються – в кордонах Радянського Союзу. 

14 березня 1939 року союзниця фашистів і нацистів — Угорщина – пішла війною проти Карпатської України.

14 березня 1956 року в США презентовано перший відеомагнітофон. Компанія Ampex назвала свою модель VRX-1000.

14 березня 1990 року скасована 6-та стаття Конституції СРСР – про керівну роль КПРС в Радянському Союзі. III З'їзд народних депутатів СРСР позбавив компартію законно закріпленої монополії. Невдовзі вона завалилася й втратила владу. 

14 березня 1990 року місто Стрий першим в УРСР здійняло синьо-жовтий прапор України. Окупаційна влада СРСР уже не могла нічого вдіяти з народною волею. 

14 березня 1994 року вийшла перша версія «операційної системи для гіків» – Linux 1.0.0. Будучи складнішою та менш поширеною за Windows, вона так і залишилася нішевою та частково поширеною. 

14 березня 2014 року відбувся перший бій із застосуванням вогнепальної зброї в великій російсько-українській війні. Сутичка відбулася на вулиці Римарській у Харкові.

Народні прикмети, повір’я та традиції 14 березня

  • Якщо горобчики купаються та дятел по сухому дереву стукає – до тепла.
  • Якщо гримить – до гарного літнього врожаю.
  • Якщо хмари в височині – погода обов’язково стане гарною. 

Забобони й заборони 14 березня

  • Не можна тяжко працювати – треба день присвятити молитвам.
  • Не можна сваритися – до біди.
  • Не рекомендується починати великі справи – до марноти.

Гороскоп

Цей день у знаку Риб.