Яке свято відзначається сьогодні 24 березня: День фтизіатра, народилися Гудіні, Козловський і Білозір, Довгорукий завоював Київ

Сьогодні – 24 березня, і ось які імена, події, факти та явища визначають цей день. Сайт BLIK.ua перелічує всі головні свята, повір’я. церковні віхи, які стосуються цього дня.
24 березня: які свята відзначаються в цей день
У цей день 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби проти туберкульозу, встановлений ООН на згадку про цю дату 1882 року, коли дослідник і лікар із Німеччини Роберт Кох виявив збудника туберкульозу — туберкульозну бацилу. Ідентифікація «палички Коха» дала початок спеціалізованому дослідженню та лікуванню цієї підступної хвороби, і в останні десятиліття світова медицина досягнула значних успіхів у її лікуванні та поверненні людей до повноцінного життя.
Також 24 березня – це Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв. ООН таким чином увіковічнила через три десятиліття дату 1980 року, коли за засудження порушень прав людини було вбито Архиєпископа Оскара Ромеро в Сальвадорі. Таким чином, це свято відзначається від 2011 року.
В Україні цей 24 березня відзначається Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз і День фтизіатра – лікаря, який спеціалізується на хворобах легенів і інших органів дихання.
Також у цей день в низці країн відзначаються такі свята: в Аргентині – День пам'яті про правду і справедливість, в Уганді – День посадки дерев, в США – День родзинок в шоколаді.
Чиї іменини (день Ангела) 24 березня?
У православ’ї в цей день іменинники – Захарія, Артемон, Селевкія, у католицизмі – Катерина, Макартан, Симон.
Це День Пам'яті святителя Софронія, патріарха Єрусалимського; священномученика Піонія, пресвітера Смирнського, і хто з ним.
Хто з відомих людей народився 24 березня?
Німецький вчений Георгіус Агрікола (1494), який відзначився укладанням першої в Європі енциклопедії гірничо-металургійних наук.
Англійський винахідник Джон Гаррісон (1693), який винайшов морський хронометр. Самостійно опанував годинникарське ремесло та вмів застосувати годинники в різних наукових і виробничих потребах.
Великий англійський науковець Джозеф Прістлі (1733), який працював у царинах фізики, хімії, природознавства та філософії. Знаменитий відкриттям кисню та вуглекислого газу.
Великий французький математик Жозеф Ліувілль (1809), в доробку якого – розробка поняття елементарної функції і квадратури, дослідження інтегрування заданої алгебраїчної функції, розв'язання в квадратурах лінійного рівняння 2-го порядку. Вирішив спеціальне рівняння Ріккаті, довівши, що воно інтегрується в квадратурах тільки в тих випадках, які були розглянуті Бернуллі.
Американський ілюзіоніст закарпатсько-єврейського походження Гаррі Гудіні (1874), який заслужив всесвітню славу та комерційний успіх знаменитими трюками із зниканням та звільненням із кайданів.
Нідерландський фізик і хімік Петер Дебай (1884), лауреат Нобелівської премії з хімії за 1936 рік. Займався розробкою моделі твердого тіла, пояснив зміни питомої теплоємності при низьких температурах, досліджував квантову теорію, розсіювання світла, фізику полімерів, теорію електролітів і специфічність рентгенівських променів.
Американський плавець Чарлз Деніелс (1885), 4-разовий олімпійський чемпіон, загальновизнаний «король води» першої чверті XX століття. Залишився в історії як один із винахідників і популяризаторів плавального стилю кроль.
Великий радянський і український співак Іван Козловський (1900), лауреат всіх можливих премій УРСР і СРСР. Вважався одним із найуспішніших оперних тенорів ХХ століття. Поєднував ліричний тембр із витонченою вокальною технікою. Виконав низку провідних оперних партій: Андрія з опери Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», Петра з опери Лисенка «Наталка Полтавка», Альфреда в «Травіаті» Верді, Рудольфа в «Богемі» Пуччіні, Герцога в «Ріголетто» Верді, Ромео в «Ромео і Джульєтті» Гуно, графа Альмавіва в Севільському цирульнику» Россіні та багато-багато інших.
Епохальна радянська й українська співачка Клавдія Шульженко (1906), яка виконувала, переважно, російськомовний репертуар. Харків’янка виконала одну з найпопулярніших пісень про Другу світову війну в СРСР – «Давай закурим». Знімалася також у кіно та телепередачах.
Видатний український композитор-пісенник Ігор Білозір (1955), лідер гурту «Ватра» та чоловік співачки Оксани Білозір, яка й після розлучення зберегла його прізвище. Автор популярних пісень «Пшеничне перевесло», «Мамина світлиця», «Весільний марш», «Коханий», «Голубий сніг», «Лицарі». Убитий у 45 років у центрі Львова, тому що заважав цінителям насолоджуватися російським шансоном.
Титулований радянський футболіст і український тренер Вадим Тищенко (1963), олімпійський чемпіон 1988 року та переможець всесоюзних змагань. Як тренер, входив у штаби різних головних тренерів ФК Дніпро та зробив вагомий вклад в підготовку майбутніх зірок збірної України.
Популярний американський актор Джим Парсонс (1973), виконавець головної ролі професора Шелдона Купера в культовому телесеріалі «Теорія великого вибуху», за який нагороджений преміями «Золотий глобус» і «Еммі». Bazinga!
Популярна американська акторка Джессіка Честейн (1977), лауреатка «Оскара» за фільм «Очі Таммі Фей» (2021). Також знімалася в таких популярних фільмах, як «Древо життя» (2011), «Найп'янкіший округ у світі» (2012), «Інтерстеллар» (2014), «Марсіанин» (2015), «Небезпечна гра Слоун» (2016), «Гра Моллі» (2017), «Люди Ікс: Темний Фенікс» (2019). Актриса відома послідовною підтримкою України, відвідувала Київ і Ірпінь, мала бесіду з президентом Зеленським, опікувалася хворими дітками в «Охматдиті».
Український музикант Віктор Бронюк (1979), лідер гурту «ТіК». Відомий пісенник, відомий низкою хітів, зокрема «Олені».
Український шоумен Олександр Педан (1982), резидент «Comedy Club Ukraine» і телеведучий.
Українсько-американський танцівник Вел Чмерковський (1986), -разовий чемпіон США з латинських танців.
У цей день сталися такі події
24 березня 1084 року німецький король Генріх IV захопив Рим.
24 березня 1155 року Юрій Довгорукий став князем Київським, захопивши столицю Русі.
24 березня 1603 року після смерті англійської королеви Єлизавети об'єдналися трон Англії та Шотландії.
24 березня 1721 року Йоганн Себастьян Бах презентував шість оркестрових концертів маркграфу Крістіану Людвігу Бранденбург-Шведському.
24 березня 1794 року почалося повстання Костюшка проти Росії та Пруссії.
24 березня 1802 року англійський винахідник Річард Тревітік отримав перший патент на паровоз.
24 березня 1898 року в Америці проданий перший автомобіль ціною в тисячу доларів — модель «Вінтон».
24 березня 1932 року в Таїланді безкровний переворот встановив конституційну монархію.
24 березня 1940 року відбулися вибори до Верховних рад Радянського Союзу та Радянської України на недавно приєднаних Західних землях України.
24 березня 1972 року вийшов фільм «Хрещений батько» режисера Френсіса Форд Коппола з Марлоном Брандо та Аль Пачіно в головних ролях, що став класикою світового кінематографу.
24 березня 1972 року пограбували United California Bank. Сума награбованого склала 9 мільйонів доларів.
24 березня 1975 року Мухаммед Алі технічним нокаутом захистив титул чемпіона світу проти Чака Вепнера у Клівленді.
24 березня 1976 року в Аргентині військова хунта скинула Ісабель Перон, розпочалися політичні репресії.
24 березня 1989 року у Львові відбувся перший політичний страйк в Україні.
24 березня 1989 року в Тернополі була створена перша обласна організація Народного Руху України.
24 березня 1990 року Іслам Карімов став президентом Узбекистану.
24 березня 1999 року війська НАТО почали авіаційні атаки проти Югославії після початку війни Альянсу.
24 березня 1999 року в результаті пожежі в тунелі під Монбланом загинули 39 осіб.
24 березня 2001 року Володимир Кличко технічним нокаутом переміг американця Деріка Джефферсона у Мюнхені та захистив титул чемпіона у важкій ваговій категорії за версією WBO.
24 березня 2022 року в Україні присвоїли звання Місто-герой містам Буча, Ірпінь, Миколаїв та Охтирка, вшанувавши відвагу та стійкість громадян під час російської агресії.
Народні прикмети, повір’я та традиції 24 березня
- Якщо зранку та вночі іній – до сухого дню без дощу.
- Якщо на водоймах лебеді – до холоду.
- Якщо граки шугають з неба на землю – до дощу.
Забобони й заборони 24 березня
- Не можна сваритися й конфліктувати.
- Не можна лихословити та надмірно веселитися.
- Не можна палити та випивати.
- Триває Великий піст.
Гороскоп
Від 24 березня – час знаку Зодіаку Овен.