WAR

Одразу декілька штрафів за ухилення від мобілізації – реальність: юристка попередила про нову практику ТЦК

Кирило Гапонов
126
1
Працівник ТЦК виписує штраф. Фото: РБК-Україна
Чоловіка з Одеси вже сім разів оштрафували за порушення правил військового обліку. І це – не межа. Юристка пояснила, у яких випадках ТЦК має право штрафувати українців знову і знову, навіть за один і той самий тип порушення.

В Україні дедалі більше військовозобов’язаних стикаються з повторними штрафами від ТЦК. Причина – порушення правил військового обліку, які у 2025 році стали під особливим контролем держави.

Усе частіше громадяни отримують не один, а кілька адміністративних протоколів поспіль. Як це працює на практиці і чому так відбувається – розповідає Blik.ua з посиланням на інтерв'ю адвокатки Марії Ганіної виданню РБК-Україна.

За її словами, кількість адміністративних справ напряму залежить від кількості зафіксованих порушень.

«Наприклад, у чоловіка не оновлені дані – це один штраф. А якщо він ще й двічі не прийшов за повісткою, то буде три окремі протоколи», – пояснила вона.

У деяких випадках українців штрафують буквально «по кожному пункту». Так, в Одесі зафіксували справжнього рекордсмена – йому відкрили сім проваджень за порушення облікових вимог.

Йдеться про те, що кожен окремий випадок неявки, несвоєчасної заміни документів чи ухилення від обліку розглядається окремо, якщо вони були виявлені в різний час.

Це дозволяє територіальним центрам комплектування складати окремий протокол за кожне порушення. Якщо їх багато – штрафи множаться.

При цьому, згідно з ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адмінпорушення, якщо всі протоколи розглядає один посадовець в один день, дається лише один штраф – за найсерйозніше порушення.

Але якщо ці справи розглядають у різні дні, то кожне порушення тягне за собою окреме стягнення. Тобто один ТЦК може накласти кілька штрафів за один і той самий тип помилки – якщо її зафіксовано кілька разів.

Ще одна важлива деталь – процедура надсилання повісток. Вона не має чітких обмежень у частоті або кількості.

Повістка може прийти навіть тоді, коли людина вже подала заяву на відстрочку. Це пов’язано з тим, що частину повісток формує автоматизована система Міноборони.

«По системі – особа на обліку, відстрочки ще немає, отже – надсилається повістка», – додала юристка.

Такі «збої» трапляються часто, тож навіть сумлінне відвідування ТЦК не гарантує уникнення наступного виклику.

Тож військовозобов’язаним радять не зволікати з оновленням даних, уважно стежити за своїми документами й фіксувати кожен візит до центру.

Читайте також: На Хмельниччині засудили чоловіка, який не взяв повістку через страх: відомо, яким був вирок феміди