Регіони

В Україну прийшла літня спека: чого очікувати у липні та серпні та як вберегти здоров’я

Олександр Щербатих
2126
Спекотна погода. Ілюстративне фото: 18000
На територію України надходить справжня літня спека. Однак, її настання може не лише спонукати громадян нарешті сховати у шафу весняний одяг, а й спричинити різні виклики.
Зміст

Раніше ми писали, що вже у четвер, 3 липня, у певних частинах країни стовпчик термометра підніметься до позначки понад +30 градусів. Не лише цей день обіцяє бути жарким, тож сайт BLIK.ua вирішив розібратись з тим, чого ж очікувати українцям у заключні два місяці літа.

За інформацією Українського гідрометеорологічного центру, середня місячна температура у липні передбачається на рівні +21,6 – +26,0 , що на 2.0 – 2.5 вище за норму. Місячна кількість опадів очікується 25 – 73 мм, в Карпатах та на Прикарпатті місцями 84 – 109 мм, що менше за норму (64 – 79 %).  

Прогноз погоди на 3-7 липня. Фото: скріншот з meteo.gov.ua

Український метеоролог, кандидат географічних наук Ігор Кібальчич пояснює, що такі зміни зумовлені надходженням спекотних повітряних мас з Балканського півострова, внаслідок чого суттєво зросте денна температура.  

Як вберегти здоров’я у літній час?

Значне підвищення температури створює додаткові загрози для здоров’я, особливо – у метеочутливих людей. Про те, як запобігти погіршенню власного стану розповіли у Міністерстві охорони здоров’я України. 

Там зазначили, що варто дотримуватись комплексу простих заходів:

  • Каву, алкоголь та солодкі напої краще замінити на чисту воду. Не орієнтуйтесь на норми – пийте, скільки хочеться.
  • Перейдіть на більш легкий раціон харчування – холодний борщ чи окрошку, овочеві салати тощо. Крім усього, ви рідше включатимете плиту і в домі буде прохолодніше.
  • Електричні вентилятори не допоможуть при температурі 30+. Більш надійний спосіб – прохолодний душ або ванна. Якщо у вас є кондиціонер – звісно, використовуйте його.
  • Перенесіть прогулянки і тренування на ранок або вечір. Найбільш небезпечний час – з 10:00 до 16:00. Старайтесь залишатись у приміщенні. Під час перебування на вулиці у спекотний час слід триматись у тіні. Це найпростіший спосіб попередити сонячні опіки. 

У МОЗ додали, що при перегріванні найголовніше одразу переміститись у прохолодне приміщення та за потреби викликати медиків. 

Як зберегти врожай та що може очікувати на Україну?

Відомо, що спекотна погода нерідко спричиняє посуху, яка негативно впливає і на рослини. Торік Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомило, що літнє підвищення температур може знизити врожай ранніх зернових культур. Таких як: пшениця, ячмінь, овес, горох, жито, ріпак.

У 2025-му такого прогнозу, на щастя, ще не було, але попіклуватись про збереження врожаю на власній присадибній ділянці українським фермерам потрібно уже зараз. 

Насамперед, це стосується своєчасного та достатнього поливу. У розмові із нашими колегами з порталу Суспільне житомирська садівниця Ніна Панасюк розповіла, що є кілька універсальних ознак того, що рослина потребує води:

  • призупинення росту овочевих культур;
  • скручування листя вздовж центральної жилки — сигнал про те, що рослина не справляється з втратою вологи;
  • пересихання ґрунту в горщиках і клумбах з квітами або декоративними рослинами.

Садівниця додає, що поливати рослини потрібно тільки зранку або ввечері, коли сонце менш активне. Вдень це майже не ефективно. Робити це слід під корінь, а не по листю, та водою кімнатної температури.

Використання холодної води може мати негативний вплив.

Чи відступить спека у серпні?

Наразі Український гідрометеорологичний центр ще не дав прогноз на останній місяць літа. Проте, власними передбаченням поділився Ігор Кібальчич:

«У серпні спекотна погода передбачається на більшій частині території України, особливо в першій половині місяця. У цей період зазвичай спостерігаються місцеві синоптичні процеси та панування тропічних і субтропічних повітряних мас, що мають пустельне походження». 

Синоптик додав, що наступного місяця за його прогнозом, все ж не слід очікувати на температурні рекорди. У цей час значення термометра перевищуватимуть норму всього на 2,0 – 2,5 градуси.

  • Нагадаємо, що погода часто буває непередбачуваною. Наприклад, у червні на територію Південно-Африканської Республіки обрушився руйнівний зимовий шторм, що спричинив серйозні погодні катаклізми.

Читайте також: Метеорологи б'ють на сполох: попереду п'ять найспекотніших років в історії – людству варто готуватись