Регіони

Над Україною має зійти квіткова повня: де й коли зʼявиться унікальна фаза Місяця

Ілля Рябінін
2233
2
Схід квіткової повні. Ілюстративне фото: freepik
В Україні у травні можна буде побачити унікальну фазу повного Місяця. Окрім цього, явище супроводжуватиметься рідкісною особливістю - мікромісяцем.

У понеділок, 12 травня Місяць увійде в межі сузір’я Терезів, хоча розташування буде поблизу межі зі Скорпіоном. Це означає, що під час повної фази поруч із Місяцем можна буде побачити зорі Зубен Ельгенубі та Антарес, пише BLIK.ua

Варіант квіткової повні. Джерело: соцмережі

Максимальна фаза повні настане о 16:56 за всесвітнім часом, коли в Україні ще буде день. Тому побачити Місяць у всій красі можна буде тільки після заходу Сонця. За київським часом супутник зійде приблизно о 19:30.

Наголосимо, що квіткова повня - це фаза повного Місяця, який отримує більш насичений рожевий або червоний колір поза залежністю від атмосферних умов. Востаннє її спостерігали в Україні 13 квітня 2025 року.  

Якщо небо буде безхмарним, глядачів чекає повільне сходження мікроповні над весняним горизонтом. Це явище буде особливо привабливим для фотографів, астрономів і просто всіх поціновувачів нічного неба.

Порівняння супермісяця та мікромісяця. Джерело: timeanddate

Водночас під час цьогорічної травневої повні можна помітити й мікромісяць - явище, коли Місяць виглядає меншим за звичний розмір. Це пов’язано з тим, що орбіта супутника Землі не кругла, а еліптична, тому відстань до нього змінюється.

Коли повня відбувається поблизу апогею, Місяць здається меншим. У протилежному випадку, коли повня збігається з перигеєм - то виходить супермісяць.

Цьогорічна мікроповня - частина серії з кількох поспіль таких явищ, що повторюються через неузгодженість циклів обертання, кажуть астрономи. Повний Місяць 12 травня стане завершальним у цій серії та водночас на 5% меншим, ніж середній повний Місяць.