«Називав всіх нас «йобан*ми карасями»: експрацівник ЧАЕС розповів, хто винен у трагедії – Дятлов чи Александров
Колишній працівник Чорнобильської АЕС, енергетик Володимир Семикопов, який тієї страшної ночі 26 квітня 1986 року чергував безпосередньо на четвертому енергоблоці, в ексклюзивному інтерв’ю Blik.ua поділився своєю думкою щодо головного питання, яке й досі не дає спокою: хто ж винен у трагедії — заступник головного інженера ЧАЕС Анатолій Дятлов чи розробник реактора РБМК-1000 Анатолій Александров?
Володимир Семикопов не виправдовує ні керівництво станції, ні розробників реактора. Він вважає, що відповідальність лежить одразу на двох людях.
«Обидва. Александров винен у тому, що ці реактори були ненадійними. Хоч я і не інженер, не фізик-ядерник, але… Реактор РБМК-1000 сам по собі хороший – та лише у тому випадку, коли працює на повній потужності. Він не любив ось цих сіпань: потужність підняли, потужність збавили. Гралися з ним, з його потужністю, і догралися…», - сказав він.
Володимир також зауважив, що характер Анатолія Дятлова залишив по собі неоднозначні враження. Він згадує, що той був людиною різкою, жорсткою у спілкуванні та часто демонстрував зверхнє ставлення до підлеглих.
«Називав всіх нас «йобан*ми карасями». Типу, всі позакривайте роти, ви нічого не знаєте. І при всьому цьому він же не був головним інженером ЧАЕС, а лише його заступником», - додав Семикопов.
Енергетик зазначає, що 26 квітня 1986 року під час експерименту потужність реактора впала практично до нуля. І він потрапив у так звану «йодовану яму». Він мав певний час простояти, щоб йод розпався. Напіврозпад радіоактивного йоду складав сім діб.
Хто такий Анатолій Дятлов
Анатолій Дятлов (3 березня 1931 — 13 грудня 1995) — заступник головного інженера Чорнобильської АЕС під час аварії. Він отримав велику дозу радіації — 550 бер. Після трагедії разом з іншими керівниками станції був засуджений до 10 років ув'язнення за порушення правил безпеки.
Після 4 років, завдяки клопотанням відомих науковців, його достроково звільнили через серйозне захворювання. Дятлов помер 13 грудня 1995 року від інфаркту міокарда у віці 64 років.
Хто такий Анатолій Александров
Анатолій Петрович Александров (31 січня (13 лютого) 1903, Тараща, Київська губернія — 3 лютого 1994, Москва) — радянський фізик, спеціаліст з атомної фізики та енергетики. Аварія на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року стала для нього великою «творчою трагедією».
Як головний фізик-ядерник, під його керівництвом розроблялися атомні реактори РБМК-1000, і він теж несе відповідальність за катастрофу. Він сам зазначав: «Від цього часу моє життя закінчилося — і творче також».
Що відомо про найбільшу аварію в історії ядерної енергетики
- Чорнобильська трагедія, яка сталася в ніч на 26 квітня 1986 року, вважається однією з наймасштабніших техногенних катастроф у світі. Через два потужні теплові вибухи було зруйновано четвертий енергоблок атомної електростанції.
- Аварію класифікували за найвищим, сьомим рівнем за Міжнародною шкалою ядерних подій — таку ж оцінку отримала і катастрофа на Фукусімі в Японії у 2011 році.
- Радіоактивного опромінення зазнали близько 600 тисяч осіб, зокрема ліквідатори. Унаслідок трагедії було створено 30-кілометрову зону відчуження навколо ЧАЕС.
Читайте також: «Подивився початок і вимкнув. Фуфло»: колишній працівник ЧАЕС розніс серіал «Чорнобиль» від НВО