Політика

Трамп пропонував Ердогану стати посередником по Україні? Ось що показав фактчекінг політолога

Кирило Гапонов
136
Реджеп Таїп Ердоган та Дональд Трамп. Фото: BBC
Українські медіа поширили нібито сенсаційну новину про згоду Ердогана стати посередником між Україною і росією, але вона не відповідає дійсності. Як з’ясував Blik.ua, це лише перекручена цитата турецького експерта.

Низка українських ЗМІ нещодавно розтиражувала інформацію про те, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган буцімто погодився на пропозицію Дональда Трампа стати посередником у завершенні війни між Україною та Росією.

Однак колумніст-політолог Blik.ua, Кирило Гапонов, спростовує це повідомлення. За його словами, жодної офіційної згоди з боку турецького лідера не було.

«Це лише вільний переказ роздумів турецького аналітика, а не позиція Анкари. Фактчекінг чітко показує – пряма згода Ердогана у цитованих джерелах відсутня», – наголосив експерт.

Як випливає з першоджерела, котрим є видання Hurriyet, йдеться про слова місцевого політолога Абдулкадіра Сельві, який описує потенційні можливості Туреччини, а не реальні домовленості між лідерами.

Цитата, яку використали медіа, звучить так:

«Під час розмови Трамп попросив президента Ердогана стати посередником у припиненні війни. Трамп сказав: «Я закінчу цю війну за 24 години», але передчасно здався».

Далі експерт підкреслює, що Ердоган має канали спілкування і з Путіним, і з Зеленським, а також згадує про Стамбульські домовленості 2022 року та участь Туреччини в обміні полоненими й запуску зернового коридору.

Водночас згадується фраза: «Повідомляється, що президент Ердоган також позитивно ставиться до пропозиції посередництва». Але це – припущення, а не факт.

Теза про те, що «Україна зірвала мир у Стамбулі» – також не витримує критики. На момент переговорів Росія вимагала капітуляційних умов, зокрема нейтралітету, значного скорочення армії, відмови від НАТО і частини територій.

Ці домовленості так і не були підписані, зокрема через відсутність гарантій безпеки для України.

Що ж до зернового коридору, то попри зусилля Туреччини, він постійно перебував під загрозою через обстріли з боку РФ. Реально працювати він почав лише тоді, коли українські морські дрони змусили Чорноморський флот РФ залишити акваторію України й відійти до Новоросійська.

Читайте також: Трамп оголосив про прорив з Україною: після підписання угоди про копалини готується розмова з Зеленським