Політика

Україна і Європа представила Трампу свій мирний план: основні положення та відмінності від американського

Євген Чепур
50
Дональд Трамп. Фото: Ерік Лі
Відомо, які пропозиції щодо припинення війни Росії проти України були передані американській стороні в середу українськими та європейськими офіційними особами на переговорах у Лондоні.

Агентство Reuters повідомило про пункти тексту мирного плану, який був переданий команді президента США Дональда Трампа в середу, 23 квітня, українськими та європейськими офіційними особами.

Своє бачення мирного плану наша держава та Європа представили американській стороні у відповідь на пропозиції щодо врегулювання війни, який показав у Парижі спецпосланець Трампа Стів Віткофф.

Мирний план України та Європи має таку ж структуру, як і американська пропозиція, але містить більш розширені умови в частині припинення вогню і контролю за його дотриманням, зокрема, за участі США.

Також, на відміну від американських пропозицій, цей документ не містить згадок про визнання «‎де-юре» чи «де-факто‎» російського суверенітету над окупованими територіями нашої країни.

Рамкові домовленості між Росією та Україною

Припинення вогню

Взяти на себе зобов'язання щодо повного та безумовного припинення вогню в небі, на суші та на морі.

Обидві сторони негайно розпочинають переговори щодо технічної імплементації за участі США та європейських країн. Це відбувається паралельно з підготовкою порядку денного і модальностей для укладення повноцінної мирної угоди.

Моніторинг режиму припинення вогню на чолі з США та за підтримки третіх країн.

Росія повинна безумовно повернути всіх депортованих і незаконно переміщених українських дітей. Обмін всіх військовополонених (принцип «всіх на всіх‎»). Росія повинна звільнити всіх цивільних в'язнів.

Гарантії безпеки для України

Україна отримує надійні гарантії безпеки, в тому числі від США (угода, подібна до статті 5), в той час як серед членів Альянсу немає консенсусу щодо членства в НАТО.

Жодних обмежень для українських Збройних сил.

Державами-гарантами буде спеціальна група європейських країн та охочих неєвропейських країн. Жодних обмежень на присутність, озброєння та операції дружніх іноземних сил на території України.

Україна прагне до вступу в ЄС.

Територія

Територіальні питання будуть обговорюватися і вирішуватися після повного і безумовного припинення вогню.

Територіальні переговори розпочинаються на основі лінії контролю.

Україна відновлює контроль над Запорізькою атомною електростанцією за участю США, а також над Каховською греблею

Україна отримує безперешкодний прохід по Дніпру та контроль над Кінбурнською косою.

Економіка

США та Україна реалізують угоду про економічне співробітництво/видобуток корисних копалин.

Україна буде повністю відновлена та отримає фінансову компенсацію, в тому числі коштом російських суверенних активів, які залишатимуться замороженими доти, доки Росія не компенсує збитки, завдані Україні.

Санкції США, запроваджені проти Росії з 2014 року, можуть бути поступово пом'якшені після досягнення стійкого миру і можуть бути поновлені у разі порушення мирної угоди.

Раніше ми писали, що Трамп розповів про прогрес у переговорах щодо мирної угоди між Україною та Росією.

🔥 Читайте також: США не мають тиснути на Україну: у Європарламенті попередили про небезпеку «нового Мюнхена»