Політика

Центробанк Росії б'є на сполох: торговельні війни Дональда Трампа зруйнували нафтові доходи Москви

Кирило Гапонов
35
Падіння російської економіки. Ілюстративне зображення: Energy Intelligence
Російська економіка наближається до глибокої кризи через обвал цін на нафту. Нові тарифи адміністрації Дональда Трампа вдарили по глобальній торгівлі, а разом із нею – і по ключовому джерелу доходів Кремля.

Ціни на нафту Brent впали з $83 до $64 за барель після оголошення нових мит у США. Це не пряма атака на Росію, але саме вона може стати однією з головних жертв нового етапу торговельної війни.

Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на NewsWeek.

Голова Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна прямо визнала: тарифна політика США вже має наслідки для РФ. Падіння попиту на енергоресурси через зниження глобальної торгівлі вдарило по доходах країни.

«Ми спостерігаємо ескалацію торговельних воєн. Це може призвести до зменшення світової економічної активності та попиту на нашу енергію», – заявила Набіулліна.

Росія отримує приблизно половину своїх експортних доходів з нафти. Тож навіть $10 різниці в ціні за барель може обернутись для бюджету втратою до $50 мільярдів щорічно, підрахували експерти.

Водночас РФ стикається із ще одним викликом – обмеженням Заходу. G7, ЄС і Австралія ввели стелю в $60 за барель на російську нафту, яка сьогодні торгується вже нижче цього рівня.

На тлі санкцій Росія покладається на так званий «тіньовий флот» та продажі через Китай і Індію, однак це лише частково компенсує втрати.

Оборонні витрати Кремля залишаються рекордними – більше, ніж у всіх країн Європи разом. Тому зменшення доходів боляче вдарить по інших секторах економіки, але не по армії.

Додатковий тиск надає й ринок газу. Ще до повномасштабної війни РФ забезпечувала до 40% газу для Європи. Сьогодні – лише 11%, включно із зрідженим природним газом (ЗПГ).

Основні маршрути постачання зруйновані або закриті. ЄС поки що офіційно не заборонив імпорт російського газу, однак процес відмови триває. Лише одна труба через Туреччину залишається активною.

У Брюсселі обговорюють можливість часткового повернення імпорту газу з РФ у разі «мирної угоди». Проте експерти сумніваються в реалізації такого сценарію через юридичні суперечки з «Газпромом» і зміну пріоритетів у ЄС.

«Ціни на нафту впали приблизно на 25% порівняно з торішнім середнім рівнем. Це серйозний удар по російських доходах», – зазначив професор економіки Ерік Голсон з Університету Суррея.

Тим часом США і Катар активно нарощують постачання енергоресурсів до Європи, зменшуючи простір для маневру Москви. Перспектива повернення РФ на енергоринок ЄС дедалі примарніша.

Читайте також: США планують ввести жорсткі санкції проти Росії: демократи хочуть підтримати Україну та натиснути на Трампа