Блінкен висловився про угоду з Україною щодо корисних копалин: «Це просто рекет від адміністрації Трампа»
Блінкен зазначив, що питання співпраці щодо рідкісноземельних металів виникло ще за президентства Байдена і було частиною «Плану перемоги», який представив Володимир Зеленський. Стратегічна ініціатива надійшла від української сторони в останні шість місяців роботи попередньої адміністрації.
Як повідомляє Blik.ua, дипломат розповів про це в інтерв'ю телеканалу CNBC.
«Фактично частина представленого президентом Зеленським в останні шість місяців нашої адміністрації Плану перемоги включала нашу роботу з ними щодо критичних мінералів», – розповів колишній держсекретар.
За його словами, США були зацікавлені в розвитку цього напряму співпраці, адже він міг принести вигоду обом сторонам. Особливу увагу приділяли залученню західних інвестицій до українського ресурсного сектору.
«І ми упродовж багатьох місяців намагалися залучити інвестиції в Україну, включно з цим сектором», – додав Блінкен.
За словами дипломата, нова адміністрація пропонує умови, що є надзвичайно невигідними для України – прагне отримати всі ресурси, але фактично не надає відповідної підтримки у захисті від російської агресії.
Колишній очільник Держдепартаменту також визнав, що адміністрація Байдена мала труднощі в діалозі з українськими партнерами. За його словами, певні непорозуміння з президентом Зеленським були, але їх намагалися не виносити у публічну площину.
Він підкреслив, що попри розбіжності, у центрі уваги мала залишатися головна мета – стримування російської агресії. І в цьому контексті, за словами Блінкена, розмиття позицій шкодить не лише Україні, а й усьому Заходу.
За інформацією з різних джерел, попередня угода між Україною та США передбачала створення спільного Інвестиційного фонду. Його мали наповнювати з 50% усіх надходжень від монетизації природних активів України.
Ці кошти планували спрямовувати на відбудову країни після руйнувань, спричинених російською агресією.
- Зауважимо, в березні з'явилася інформація, що президент Трамп бажає змінити угоду на «більшу й кращу». За даними народного депутата Ярослава Железняка, американці пропонують, щоб більшість в управлінні фондом становили їхні представники.
- Згідно з новими умовами, США матимуть 3 з 5 членів у керівництві фонду. Також усі нові інвестиційні проєкти спочатку мають пропонуватися американській стороні.
- Президент Зеленський підтвердив, що кінцевої версії угоди ще немає і умови постійно змінюються. Він наголосив, що це потребує детального вивчення з боку України.
- Угода стосується стратегічно важливих ресурсів, серед яких уран, титан, літій, графіт та інші метали. Ці ресурси мають ключове значення для глобальної конкуренції і можуть коштувати трильйони доларів.
Читайте також: «Потрібно змиритися або заткнутися»: Трамп зробив неоднозначну заяву про припинення війни в Україні