Лайфстайл

Вчені назвали предка людини, який пережив навіть динозаврів: що відомо про маленького доісторичного ссавця

Кирило Гапонов
130
Пургаторіус. Ілюстративне зображення: BBC
Вчені переконані: саме маленький ссавець пургаторіус, який вижив після падіння астероїда, став пращуром усіх приматів – включно з людьми. Хоч він більше скидався на білку, у його зубах уже закладено початок нашої еволюції.

На межі двох епох – динозаврів і ссавців – на Землі з’явилась істота, яка непомітно змінила історію. Пургаторіус, завдовжки лише 15 см, з’явився відразу після масового вимирання 66 мільйонів років тому. Його доля – не лише пережити катастрофу, а й дати початок цілій гілці приматів, до якої належимо ми з вами.

Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на DiscoverWildLife.

Як пояснює аспірант Манчестерського університету Вілл Ньютон, пургаторіуси мали «загострений ніс, витягнуте тіло та пухнастий хвіст». На вигляд вони були ближчі до білки, аніж до мавпи, проте за деякими ознаками вже мали риси, притаманні приматам.

«Їхні зуби свідчать про всеїдність і певну подібність до сучасних приматів», – наголосив Ньютон у колонці для BBC Wildlife.

Саме форма зубів дала вченим підстави віднести пургаторіуса до родоначальників нашого виду.

Він важив не більше 35 грамів і мешкав у субтропічних лісах на території сучасної Монтани, США. Попри свій крихітний розмір, пургаторіус вправно пересувався по деревах і міг стрибати між гілками, завдяки гнучким щиколоткам – ця анатомічна особливість стала важливою перевагою в еволюції приматів.

Зображення пургаторіуса. Джерело: Nobu Tamura

Його зуби, за даними досліджень, дозволяли йому споживати найрізноманітнішу їжу – від фруктів до комах. Така дієта підвищувала шанси вижити в складних умовах, що настали після падіння астероїда.

  • Цікаво, що перші викопні рештки пургаторіуса були знайдені лише у 1965 році на пагорбі з назвою… Пургаторі – звідси й пішла назва виду. Відтоді залишки тварини знайшли в кількох регіонах, однак відомостей про неї досі небагато – дослідники мають лише фрагменти щелепи, зубів та кісточок.
  • Життя пургаторіусів тривало недовго – близько 3 мільйонів років. Причиною вимирання, ймовірно, стали зміни клімату та зменшення площі лісів, а також поява нових, більш пристосованих до життя видів приматів.
  • Проте саме ця маленька тварина дала старт довгому ланцюгу змін, на вершині якого – людина. І хоча між нею та Homo sapiens пройшли мільйони років, пургаторіус залишається першим кроком нашої еволюційної історії.

Читайте також: Помідори та люди мають неочікуваний біологічний зв'язок: вчені розкрили подробиці