Лайфстайл

Жах у Британії: на полицях музею виявили книгу, переплетену людською шкірою

Кирило Гапонов
7462
6
Книга з людською шкірою. Фото: Facebook/Moyse's Hall Museum
У музеї британського містечка Бері-Сент-Едмендс знайшли книжку, частково переплетену людською шкірою. Упевнені: вона належала одному з найвідоміших убивць ХІХ століття – Вільяму Кордеру, якого стратили за вбивство Марії Мартен.

Як повідомляє Blik.ua з посиланням на телеканал BBC, унікальний експонат десятиліттями стояв просто на полиці в офісі Moyse’s Hall Museum, серед звичайних книжок. Його випадково виявили під час перегляду колекції. Виявилось, що палітурка з людської шкіри.

Мова про вбивцю Вільяма Кордера – його судовий процес у 1828 році шокував усю Англію. Після страти тіло чоловіка розчленували, а частину шкіри використали для виготовлення книжки. Саме цю історію описує перший подібний експонат, який музей демонструє ще з 1933 року.

Книга з людської шкіри: Фото: BBC/Jamie Niblock

Тепер стало відомо: є ще одна книжка, оформлена шкірою з тіла Кордера. Вона не така повна, як перша – оздоблені лише корінець і кути. Архівні листи свідчать, що її передали до музею ще понад 20 років тому. Але через сумніви щодо походження артефакт просто залишили на полиці.

«Ймовірно, хірург Джордж Крід, який робив розтин, використав залишки шкіри, щоби подарувати другу унікальну книжку», – кажуть у музеї.

Проте це лише припущення, офіційно це не підтверджено.

Працівник музею Ден Кларк наголосив: артефакти мають велику історичну цінність. За його словами, жодної скарги на першу книжку за всі роки не надходило.

А от автор серії «Жахливі історії» Террі Дірі назвав обидві знахідки «огидними» й додав:

«Я знаю, що не варто палити книжки, але ці дві – виняток. Вони мене обурюють».

Попри це, обидва екземпляри тепер офіційно виставлено на огляд. У Moyse’s Hall зазначають: книжки демонструють не лише кримінальну історію, а й специфічне ставлення до покарань у ХІХ столітті.

  • Цікаво, що нещодавно Гарвардський університет прибрав людську шкіру з аналогічної книжки. Але британський музей так робити не збирається – навпаки, об'єднує два експонати в одну експозицію.
  • В музеї переконані: артефакти, навіть настільки суперечливі, є частиною історії, яку варто не лише зберігати, а й осмислювати. Тим паче, що інтерес відвідувачів до моторошної спадщини минулого зростає з кожним роком.

Читайте також: Книга, що зламала Джорджа Мартіна: чому «Вітри зими» стали головним прокляттям автора?